Ropa najdroższa od 2014 roku. Przebiła kolejną barierę

Rynki

sxc.huRopa mocno drożeje

Ropa naftowa w USA mocno drożeje i po raz pierwszy od listopada 2014 roku jest wyceniana powyżej 70 dolarów za baryłkę. Na rynkach ciągle trwa oczekiwanie na rozwój sytuacji USA-Iran - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 70,69 dolarów - wyżej o 97 centów, czyli 1,4 proc. Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 91 centów do 75,78 dolarów za baryłkę.

Ważna decyzja Trumpa

Na rynkach ciągle trwa oczekiwanie na ważne decyzje - prezydent USA Donald Trump ma w najbliższych dniach zdecydować, czy przywrócić amerykańskie sankcje wobec Iranu. Trump krytykuje porozumienie z Iranem z 2015 roku. Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (Niemcy, Chiny, USA, Francja, Wielka Brytania i Rosja), a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za zniesienie sankcji. Trump zapowiadał wcześniej, że jeśli USA wraz z europejskimi sojusznikami nie zdołają wprowadzić zmian w porozumieniu z Iranem, USA wycofają się z układu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do 12 maja. Tymczasem prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że jego kraj jest przygotowany na każdą decyzję prezydenta USA w sprawie umowy nuklearnej z 2015 roku. Przestrzegł, że USA pożałują "jak nigdy wcześniej", jeśli odstąpią od umowy. - Nowe sankcje na Iran spowodowałyby usunięcie z globalnych rynków paliw części irańskiej ropy, co zaostrzyłoby sytuację podaż-popyt i wsparło ceny - ocenia Takayuki Nogami, główny ekonomista Japan Oil, Gas & Metals National Corpo. w Tokio.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu