Ropa drożeje. "Trwa gra wyczekiwania"

Rynki

wikipedia.org/ (CC BY-SA 3.0) | Arne HückelheimRopa drożeje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1 procent. To reakcja na niespodziewany spadek zapasów surowca w USA - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,54 USD, po zwyżce o 38 centów, czyli 1 procent.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 36 centów do 40,47 USD za baryłkę.

Zapasy rosną

Departament Energii USA podał w środę swój najnowszy raport o stanie zapasów ropy w USA w ub. tygodniu. Zapasy ropy spadły w tym czasie o 3,57 mln baryłek. Analitycy oceniali tymczasem, że zapasy wzrosły o 1,3 mln baryłek.

- Teraz na rynkach ropy rozgrywana jest taka gra wyczekiwania, czy będzie jakaś racjonalna odpowiedź producentów ropy na ceny surowca poniżej 40 dolarów za baryłkę - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney. W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 0,9 proc. do 37,16 USD za baryłkę. To najniższa cena baryłki WTI od lutego 2009 r. W ciągu ostatniego roku ropa w USA staniała o 39 procent.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/ (CC BY-SA 3.0) | Arne Hückelheim