Ropa drożeje. "Istnieje wiele ryzyk dla cen surowca"

Rynki

ShutetrstockCeny ropy rosną od 2 dni - po raz pierwszy od ponad miesiąca

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na niespodziewane zakłócenia w dostawach surowca z Libii - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,55 USD, po zwyżce o 18 centów, czyli 0,4 proc. Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 16 centów do 51,49 dolarów za baryłkę.

Przerwa w transporcie

Libii udało się to, co od kilku tygodni nie udaje się OPEC - nieoczekiwane wstrzymanie pracy największego libijskiego ropociągu, który transportuje ropę z pól naftowych na Saharze, wpłynęło na wzrost cen surowca. We wtorek ropa zyskała 1,3 proc., a w środę 0,4 proc. Ceny ropy rosną od 2 dni - po raz pierwszy od ponad miesiąca. Obecnie produkcja ropy w Libii spadła do 560 tys. baryłek dziennie z 700 tys. b/d poprzednio. Od stycznia trwa zaś zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na majowym posiedzeniu kartelu. - Rynek przyzwyczaił się do zmienności jeśli chodzi o Libię. Produkcja ropy stamtąd "przychodzi i odchodzi - mówi David Lennox, analityk rynku w Fat Prophets w Sydney. - Istnieje jednak wiele innych ryzyk dla cen ropy, w tym wzrost produkcji i zapasów surowca w USA - dodaje.

Rekordowe zapasy

Zapasy ropy naftowej w USA wynoszą ponad 530 mln baryłek i są rekordowo wysokie. Produkcja ropy w tym kraju rośnie już od kilku tygodni i wynosi ponad 9 mln baryłek dziennie. Na dodatek analitycy spodziewają się dalszego wzrostu amerykańskich zapasów ropy - o 1,37 mln baryłek. We wtorek wyliczenia na temat zapasów przedstawił Amerykański Instytut Paliw (API) - wynika z nich, że zapasy ropy wzrosły o 1,91 mln baryłek. W środę dane na ten temat przedstawi Departament Energii USA (DoE). Wiceprezes koncernu naftowej BP ocenia, że na rynkach ropy możliwe jest osiągnięcie równowagi pod koniec tego roku. - Rynek może osiągnąć równowagę pod koniec roku - powiedział Lamar McKay. Ropa naftowa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała podczas poprzedniej sesji o 64 centy do 48,37 USD za baryłkę.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutetrstock