Ropa drożeje. "Zmienność się utrzyma"

Rynki

shutterstock.comRopa drożeje w piątek

Ropa naftowa drożeje po rewizji danych o PKB w USA. Na rynku można oczekiwać wysokiej zmienności - informują analitycy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, była wyceniana około 9.20 po 42,88 USD, po zwyżce o 32 centy.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku podrożała o 3,96 USD do 42,56 USD za baryłkę. Od początku tygodnia ropa podrożała o 7,3 proc. Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 0,20 USD do 47,76 USD za baryłkę. W porównaniu z początkiem tygodnia ropa Brent jest droższa o 6,5 proc.

Krótkie i ekstremalne rajdy

Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu podniósł szacunek wzrostu PKB w USA w II kw. do 3,7 proc. kdk w ujęciu zanualizowanym wobec 2,3 proc. w pierwszym wyliczeniu. - Zmienność na tym rynku się utrzyma - ocenił David Lennox, analityk w Fat Prophets w Sydney. - Wszelkie rajdy będą dość ekstremalne i zapewne krótkie - dodał. Mimo wzrostów w tym tygodniu, ropa Brent jest o ok. 53 proc. tańsza niż rok temu i o 16,4 proc. tańsza niż na początku roku.

Ropa najtańsza od 2009 roku. Spadek cen przełoży się na tańsze paliwo?

Ropa najtańsza od 2009 roku. Spadek cen przełoży się na tańsze paliwo?TVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com