Ropa coraz tańsza. "Ktoś w końcu musi zakręcić kurek"

Rynki

Shutterstockplatforma ropa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o ponad 2 proc. Zapasy surowca w USA są obecnie najwyższe w historii, a na dodatek jeszcze rosną - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 30,80 USD, po zniżce o 82 centy, czyli 2,6 proc. Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 76 centów, czyli 2,2 proc., do 33,48 USD za baryłkę.

Zapasy

Analitycy oceniają, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 3,75 mln baryłek. We wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) poda swoje wyliczenia na ten temat. W środę zrobi to w oficjalnym raporcie Departament Energii USA (DoE).

- A na rynkach nadal mamy nadpodaż ropy - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney. - Potrzeba znaczących cięć produkcji tego surowca. Rośnie nacisk na producentów ropy i ktoś w końcu musi zakręcić kurek - dodaje.

W poniedziałek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 2 dolary do 31,62 USD za baryłkę. W ubiegłym tygodniu ropa w USA zdrożała o 4,4 proc. Od początku 2016 r. ropa w Nowym Jorku staniała o ponad 16 proc.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock