Ropa ciągnie giełdy w dół. Inwestorzy obawiają się o Europę

Rynki


Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami indeksów, a ceny ropy WTI sięgnęły pięcioletnich minimów. Inwestorzy obawiają się również o sytuację w Europie. To był najgorszy tydzień dla indeksów Dow i S&P 500 w całym 2014 roku.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 315,51 pkt. (1,79 proc.) i wyniósł 17.280,83 pkt. S&P 500 zniżkował o 33,00 pkt. (1,62 proc.) i wyniósł 2.002,33 pkt. Nasdaq Composite stracił 54,57 pkt. (1,16 proc.) do 4.653,60 pkt.

- Inwestorzy wciąż nerwowo przyjmują pogłębiające się spadki cen ropy. Martwi ich również sytuacja w Europie - ocenia John Carey z Pioneer Investment Management w Bostonie.

Gospodarka pod presją

Spadające ceny ropy budzą obawę inwestorów o stan światowej gospodarki. Surowiec kontynuuje spadki w piątek, a rynki spekulują, że najwięksi członkowie OPEC będą bronić udziału w rynku przed amerykańskimi producentami. WTI spadła w piątek do poziomów najniższych od 5 lat i kosztuje ok. 58,5 dolarów za baryłkę.

- Odczyt indeksu optymizmu konsumentów był dobry, podobnie jak dane o sprzedaży detalicznej w czwartek. Obraz gospodarki USA jest zachęcający, ale niektórzy obawiają się, że reszta świata może pociągnąć Stany Zjednoczone w dół - uważa Carey.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wzrósł w grudniu do 93,8 pkt. z 88,8 pkt. zanotowanych w listopadzie. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 89,5 pkt.

Słabiej z Chin

W piątek rano inwestorzy poznali dane z Chin i Japonii. Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w listopadzie o 7,2 proc. rdr, po wzroście poprzednio o 7,7 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 7,5 proc. Od początku roku YTD produkcja przemysłowa wzrosła o 8,3 proc. i takiego wyniku oczekiwano.

Sprzedaż detaliczna w Chinach w listopadzie wzrosła rdr o 11,7 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 11,5 proc. W październiku wzrost produkcji rdr wyniósł 11,5 proc. Od początku 2014 r. sprzedaż detaliczna wzrosła rdr o 12,0 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 12,0 proc. i po wzroście w październiku również o 12,0 proc.

Produkcja przemysłowa w Japonii w październiku wzrosła mdm o 0,4 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się wzrostu produkcji mdm o 0,2 proc. Rdr produkcja przemysłowa spadła w X o 0,8 proc. Tu spodziewano się spadku produkcji o 1,0 proc. W USA podano informację o cenach produkcji.

Lekki spadek

PPI w USA spadł w listopadzie o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI pozostał bez zmian mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI spadnie o 0,1 proc. mdm, a po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI wzrósł w listopadzie o 1,4 proc., po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,8 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 1,4 proc. i wzrostu o 1,8 proc.

Wśród spółek, rosną akcje Adobe Systems. Producent oprogramowania wypracował w IV kwartale roku obrotowego wyższe przychodny niż oczekiwano. Spółka poinformowała również o przejęciu za 800 mln USD firmy Fotolia, internetowego dostawcy zdjęć.

Autor: mn / Źródło: PAP