Ceny ropy poszły w górę, aby znów spadać

Rynki


Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 1,7 proc., z najwyższego poziomu od 8 tygodni. Inwestorzy wkrótce poznają oficjalne dane o zapasach surowca w USA, a analitycy prognozują dalszy ich wzrost.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 33,80 dolarów, po zniżce o 60 centów. Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 14 centów do 36,67 dolarów za baryłkę.

W oczekiwaniu na dane

W środę Departament Energii USA (DoE) poda po 16.30 oficjalne dane o zapasach paliw w USA w ub. tygodniu. Analitycy prognozują wzrost zapasów ropy o 3,4 mln baryłek. A tymczasem we wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim raporcie, że zapasy ropy w USA wzrosły w minionym tygodniu aż o 9,9 miliona baryłek. Zapasy ropy w Cushing - punkcie przesyłowym ropy WTI - wzrosły zaś w tym czasie o 1,8 mln baryłek - wynika z danych API. - Jakiekolwiek możliwe wzrosty cen ropy będą ograniczone, bo zapasy tego surowca są ogromne - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney. - Muszą być wyraźne cięcia produkcji ropy, aby możliwe było podtrzymanie zwyżek cen tego surowca - dodaje. We wtorek na NYMEX w Nowym Jorku ropa zdrożała o 65 centów do 34,40 dolarów za baryłkę. To najwyższe notowania ropy na zamknięciu handlu od 5 stycznia. W lutym ceny ropy na NYMEX wzrosły o 0,4 proc. Był to pierwszy miesięczny wzrost notowań surowca od października 2015 roku.

Dobra sesja na Wall Street. Pomogły dane z przemysłu i drożejąca ropa:

Dobra sesja na Wall Street. Pomogły dane z przemysłu i drożejąca ropaTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty: