Rynki

Udziały za długi spółek górniczych. Resort składa ofertę bankom

Rynki

sxc.huResort liczy na konwersję części długu KHW na udziały w PGG

Ministerstwo Energii zabiega o zgodę banków na konwersję około 30-35 procent z wynoszącego 1,4 mld zł długu Katowickiego Holdingu Węglowego wobec nich na udziały w Polskiej Grupie Górniczej, z którą połączony będzie holding – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

- Chcielibyśmy, żeby to było 30-35 proc.; myślę, że będzie to trudne dla zaakceptowania dla instytucji bankowych, ale takie sugestie (…) zostały zaprezentowane. Pewną trudność – co przyjmujemy w ministerstwie ze zrozumieniem – mają banki zagraniczne, ale też i polskie, ponieważ jest to dla nich kwestia budowania rezerw czy innego sposobu podejmowania decyzji – powiedział w poniedziałek dziennikarzom Tobiszowski w Katowicach, tłumacząc, że konwersję musiałyby zaakceptować statutowe organy banków.

Sprawa długów

Wiceminister wyjaśnił, że w całym ok. 2,5-miliardowym długu KHW zobowiązania wobec instytucji bankowych stanowią ok. 1,4 mld zł, i 30-35 proc. tej kwoty resort chciałby zamienić na udziały w PGG po fuzji Grupy z holdingiem.

Wierzycielami KHW, z tytułu obligacji, są: Bank Zachodni WBK SA, Bank BGŻ BNP Paribas SA, PKO BP SA, Bank Gospodarstwa Krajowego (te same banki, wraz z Alior Bankiem i Węglokoksem, są obligatariuszami PGG) oraz niemiecki DZ Bank AG Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank, który nie jest zaangażowany w PGG.

- W rozmowie z bankami przedstawiliśmy, że bardzo nam zależy na konwersji, bo to również zdecydowanie pomogłoby nam w rozmowach w Brukseli (o notyfikacji programu dla KHW i PGG – red.). Prawdopodobnie pod koniec tego tygodnia będziemy starali się przesłać do Brukseli nowy biznesplan PGG – powiedział Tobiszowski.

Zgoda Brukseli

Do czasu przesłania biznesplanu do Komisji Europejskiej instytucje finansowe i inwestorzy mogą jeszcze zgłaszać do niego uwagi. - Ale z tych pierwszych informacji, w minionym tygodniu, wynika, że raczej jest akceptacja tego, co zostało przygotowane, bo to dość logicznie się spina – ocenił Tobiszowski.

Wiceminister poinformował, że do spotkania z instytucjami finansowymi w sprawie restrukturyzacji zadłużenia KHW, podczas których przedstawiono założenia całego procesu, doszło w miniony czwartek. Omawiano m.in. kształt nowego biznesplanu PGG, uwzględniającego postanowienia porozumienia, zawartego w minioną środę ze stroną społeczną – otworzyło ono drogę do połączenia KHW i PGG.

Rozmowy z inwestorami

Tobiszowski zapowiedział, że we wtorek w siedzibie Polskiej Grupy Energetycznej (spółka z tej grupy należy do obecnych udziałowców PGG) zaplanowano kolejną turę rozmów z inwestorami – obecnymi i potencjalnymi.

Według Tobiszowskiego, swoje zaangażowanie w dokapitalizowanie powiększonej PGG potwierdziły obecne już wśród udziałowców Grupy podmioty: Węglokoks i Towarzystwo Finansowe Silesia, a także Enea, która będzie nowym inwestorem. Rozważany jest – jak mówił wiceminister – większy niż dotąd zakładano udział TF Silesia w dokapitalizowaniu PGG.

Kto da pieniądze?

Na razie nie jest przesądzone, czy w dokapitalizowaniu wezmą też udział obecni udziałowcy PGG – spółki z grup PGE, PGNiG i Energa. - Obecni udziałowcy muszą przede wszystkim potwierdzić wolę powiększenia PGG, bo de facto to oni decydują o jej losach. Stąd abstrahując od tego, czy ktoś podnosi wielkość kapitału czy pozostaje na swoim, musi podjąć stosowną decyzję, bo mamy nowy biznesplan – wyjaśnił Tobiszowski.

Wcześniej informowano, że po połączeniu z KHW Polska Grupa Górnicza docelowo ma być dokapitalizowana kwotą ok. 1 mld zł. Gdy uzgodnienia z inwestorami i instytucjami finansowymi wejdą w finalny etap, planowane jest spotkanie wszystkich stron tego procesu, tj. zarówno banków, jak i inwestorów.

Tobiszowski zastrzegł, że innym niż banki wierzycielom KHW, przede wszystkim firmom okołogórniczym - partnerom holdingu, nie będzie proponowana konwersja części zadłużenia na udziały. Obecnie trwa analiza, którzy wierzyciele KHW są także partnerami PGG.

- Chcemy zastanowić się, którym firmom należy wypłacać należności wcześniej, bo są np. duże zaległości, by poradziły sobie na rynku, a którym można rozłożyć zobowiązania w czasie. Na pewno będziemy sugerować niektórym, żeby zrezygnowali z odsetek, a otrzymali wcześniejsze wypłaty – zapowiedział wiceminister, zapewniając, że chodzi o wypracowanie zasad zapewniających firmom okołogórniczym stabilność oraz dających im pewność odzyskania środków i utrzymania się na rynku.

Do połączenia KHW i PGG ma dojść z początkiem kwietnia br. Powstanie największa górnicza firma, zatrudniająca blisko 44 tys. osób w dziewięciu kopalniach.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu