Autogaz mocno w górę, może zdrożeć jeszcze bardziej

Rynki

Na stacjach paliw obserwujemy wyraźne podwyżki cen autogazu

Wyraźne podwyżki cen autogazu na stacjach paliw nastąpiły w ostatnich dniach. W efekcie ceny litra tego surowca wzrosły do poziomu średniego 1,74 zł, czyli najwyższego od lutego tego roku - informuje BM Reflex. Z drugiej strony obserwujemy obniżki cen benzyny czy oleju napędowego

Średnie detaliczne ceny paliw w miniony czwartek: benzyna bezołowiowa 95 – 4,28 zł/l (-2 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 - 4,61 zł/l (-3 gr/l), olej napędowy – 4,05 zł/l (-2 gr/l), autogaz – 1,74 zł/l (+9 gr/l).

Gdzie najtaniej

Najtaniej benzynę bezołowiową 95 i olej napędowy kupimy w województwie dolnośląskim, gdzie za litr Pb95 płacimy tu średnio 4,17 zł, a za olej - średnio po 3,96 zł. Najdroższe paliwa mamy w województwie zachodniopomorskim, tu litr Pb 95 kosztuje średnio 4,40 zł, a diesla - 4,16 zł.

Najmniej za autogaz 1,70 zł/l zapłacimy w województwie pomorskim, a najdrożej w tym tygodniu w podkarpackim -średnio po 1,79 zł/l.

Średnie ceny detaliczne paliw w PolsceBM Reflex

Autogaz w górę

Jak wskazuje BM Reflex, bardziej widoczne na stacjach są w ostatnich dniach podwyżki cen autogazu niż obniżki cen benzyny czy oleju napędowego.

Już o 15 groszy na litrze w ciągu trzech ostatnich wzrosły ceny autogazu na stacjach. W efekcie ceny litra autogazu wzrosły do poziomu średniego 1,74 zł, czyli najwyższego od lutego tego roku. Podwyżki mogą być kontynuowane - prognozują eksperci.

Ich zdaniem, w przypadku pozostałych paliw, to jest benzyny i oleju napędowego, w przyszłym tygodniu są jeszcze szanse na korekty w dół do 3 groszy na litrze. Wydaje się jednocześnie, że bez ponownych większych obniżek w hurcie jest coraz mniej miejsca na dalsze obniżki.

W dalszym ciągu ceny wszystkich paliw są niższe niż przed rokiem o pozostaną na poziomie niższym niż przed rokiem o ponad 10 proc.

Prognozy

Ceny ropy naftowej po spadku na początku sierpnia w rejon 41,50 USd/bbl powróciły do poziomu około 46 USd/bbl, tak więc drugi tydzień z rzędu obserwujemy niewielkie podwyżki cen.

Zdaniem ekspertów BM Reflex, ostatnie wypowiedzi nowego ministra do spraw ropy naftowej Arabii Saudyjskiej i konkluzje MAE stanowią w pewnym stopniu barierę przed większym spadkiem cen w średnim terminie. Minister Arabii Saudyjskiej stwierdził bowiem, że we wrześniu w trakcie nieformalnego spotkania kartelu w Algierii nie można wykluczyć decyzji o podjęciu działań w kierunku stabilizacji cen ropy naftowej.

Międzynarodowa Agencja Energii jest zdania z kolei, że rynek ropy naftowej jest na ścieżce do równowagi i proces ten jest nieunikniony. MAE zrewidowała jednak w dół o 0,1 mln bbl/d do 1,2 mln bbl/d szacunki wzrostu konsumpcji ropy w przyszłym roku.

W lipcu zgodnie z danymi MAE obserwowaliśmy dalszy wzrost światowej podaży ropy, choć w skali roku jest ona 215 tys. bbl/d mniejsza. Produkcja ropy w krajach poza OPEC ma spaść w tym roku o 0,9 mln bbl/d, natomiast OPEC wpompował w rynek w lipcu 33,4 mln bbl/d czyli 0,84 mln bbl/d więcej niż przed rokiem. W efekcie czego produkcja ropy kartelu jest najwyższa od ośmiu lat, przy czym nowy historyczny rekord produkcji zanotowała Arabia Saudyjska. Wyraźnie więc widać, że beneficjentem malejącej produkcji ropy w krajach poza OPEC (szczególnie z łupków) jest głównie Arabia Saudyjska i Irak - czytamy.

Eksperci zwracają uwagę, że zapasy ropy w USA zgodnie z danymi EIA wzrosły w ubiegłym tygodniu 1,1 mln bbl do 523,6 mln bbl. Rezerwy benzyn w skali tygodnia zmniejszyły się 2,8 mln bbl, olejów zaś 2,2 mln bbl. Produkcja ropy naftowej spadła zaś w skali tygodnia 15 tys. bbl do 8,445 mln bbl/d. Zdaniem BM Reflex, w dalszym ciągu dobrze wygląda popytowa strona rynku amerykańskiego, szczególnie benzyn. Konsumpcja benzyn w ubiegłym tygodniu kształtowała się na bardzo wysokim poziomie 9,769 mln bbl/d. Od kilku tygodni średniotygodniowy poziom zużycia benzyn w USA jest bliski historycznym rekordom.

Zobacz rozmowę o cenach na stacjach paliw. Gościem TVN24 BiS była Urszula Cieślak z BM Reflex (29.07.2016):

Urszula Cieślak z BM Reflex o cenach na stacjach paliwTVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: