Rynki

Wiatr pobił rekordy produkcji energii. Polska w czołówce Europy

Rynki

ShutterstockPolska znalazła się w poniedziałek na 4. miejscu w Europie pod względem ilości energii elektrycznej wytworzonej przez wiatraki

Udział energetyki wiatrowej w całkowitym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w Polsce wyniósł we wtorek 22,7 proc. - podaje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. To kolejny rekord polskich wiatraków. Jednocześnie w Niemczech osiągnięto zawrotne wielkości produkcji energii z wiatru, a cena energii z tego powodu spadła na kilka godzin poniżej zera.

Bicie rekordów rozpoczęło się już w poniedziałek. Tego dnia sumaryczna generacja ze źródeł wiatrowych wyniosła 5129 MWh, a moc generowana przez elektrownie wiatrowe przekroczyła poziom 5 GW - podało Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

W europejskiej czołówce

Udział energetyki wiatrowej w całkowitym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w Polsce wyniósł w poniedziałek 19,9 proc., co oznacza, że tylko energetyka wiatrowa pokryła 1/5 polskiego zapotrzebowania na prąd. Polska znalazła się tego dnia na 4. miejscu w Europie pod względem ilości energii elektrycznej wytworzonej przez wiatraki.

Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy, na drugim miejscu - Wielka Brytania, na trzecim - Hiszpania - podsumowało stowarzyszenie WindEurope, które oblicza codzienną produkcję energii wiatrowej w poszczególnych krajach.

Z danych PSEW wynika, że w poniedziałek energia wygenerowana przez elektrownie wiatrowe w Polsce mogłaby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną aż 12 milionów przeciętnych europejskich gospodarstw domowych lub 87 proc. średniego przemysłowego zapotrzebowania (według danych Eurostatu).

We wtorek było jeszcze lepiej, bo udział ten wzrósł do 22,7 proc.

Rekordy padają też w Niemczech. W środę rano moc generowana przez tamtejsze elektrownie wiatrowe osiągnęła poziom 37,6 GW. Poprzedni rekord odnotowano 3 stycznia. Tego dnia moc przekroczyła 35,9 GW.

Produkcja przekraczała zapotrzebowanie, co sprawiło, że giełdowa cena energii w Niemczech przez trzy godziny spadła poniżej zera. Jak podaje specjalistyczny portal Montel.no, wyniosła minus 4,37 euro/MWh.

Wyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązują:

Wyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązujątvn24bis

Autor: tol/ms / Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Montel.no

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock