Rosja pompuje ropę na potęgę. I bije postsowiecki rekord wydobycia

Rynki


Rosyjscy producenci wciąż szukają sposobu na walkę z niskimi cenami ropy. Tymczasem, Rosja bije nowy rekord w wydobywaniu tego surowca - w grudniu 2015 roku dotarła do poziomu najwyższego w postsowieckiej historii, jak wskazują dane kremlowskiego ministerstwa energetyki.

Roczna produkcja w 2015 roku wzrosła o 1,4 proc. porównując to z rokiem 2014, powiększając ją o 534 mln ton metrycznych, czyli prawie 10,726 mln baryłek dziennie - wynika ze wstępnych informacji przesłanych Bloombergowi przez resort energetyki CDU-TEK.

Na przekór niskim cenom i sankcjom

Rosyjscy producenci surowca ustanowili postsowiecki rekord mimo spadających gwałtownie cen oraz sankcji nałożonych przez USA oraz Unię Europejską. Sankcje te odcięły dostęp do finansowania zagranicznego oraz nowocześniejszych technologii. Aby więc nie pójść z torbami firmy tak zarządzają produkcją, aby wycisnąć więcej surowca z „wiekowych” pól na Zachodzie Syberii.

Rosyjski eksport surowca wzrósł do 5,25 mln baryłek dziennie w 2015 roku, jak wskazują dane. Przy czym dostawy do krajów spoza byłego Związku Radzieckiego skoczyły o 11 proc. do liczby przekraczającej 4,42 mln baryłek.

Spadków nie będzie?

- Rosyjski rząd, który opiera na ropie blisko 40 proc. swoich wpływów do budżetu, nie oczekuje żadnego spadku produkcji w tym roku. Inwestycje poczynione dwa lub trzy lata temu wspierały produkcję w 2015 roku oraz będą to dalej robić w roku 2016 - stwierdził minister energetyki Aleksandr Novak 22 grudnia. - Produkcja wciąż może jednak spaść w przyszłym roku, jeśli Rosja będzie musiała podwyższyć ciężary podatkowe na przemysł w celu zmniejszenia dziury budżetowej, która jest konsekwencją słabnących cen ropy - dodał minister.

A gaz słabiej

Z kolei produkcja naturalnego gazu w Rosji uległa zmniejszeniu. Główny producent tego surowca, kontrolowana przez państwo spółka Gazprom doświadcza silniejszej konkurencji ze strony lokalnych rywali oraz niższej sprzedaży w byłych republikach sowieckich. Łączna, narodowa produkcja zmalała o 1 proc. do 635 mld metrów sześć., poziomu najniższego od roku 2009, jak wskazują dane resortowe.

Ministerstwo nie ujawniało jednak danych Gazpromu od początku zeszłego roku, chociaż firma przewidywała w 2015 roku spadek swojej produkcji do rekordowego poziomu ok. 420 mld metrów sześć.

Ropa uderza w rosyjską gospodarkę. Sprawdź, jakie są oczekiwania KremlaTVN24 BiS

Autor: ag//km / Źródło: Bloomberg