Rynki

Prezydent chce pomóc frankowiczom. Szykuje hojną propozycję

Rynki

Andrzej Hrechorowicz / KPRPW Pałacu Prezydenckim powołany zostanie zespół ekspertów, który przygotuje ustawę

Prezydent Andrzej Duda po wyborach zgłosi projekt ustawy mającej pomóc zadłużonym we frankach szwajcarskich. Jego propozycje pójdą dużo dalej, niż te Platformy Obywatelskiej - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Mocno uderzą w banki.

Ustawa frankowa, którą przygotowała Platforma, najprawdopodobniej trafi do kosza, bo nie uda się jej przyjąć prze końcem kadencji parlamentu.

Kwestia pomocy frankowiczom spadnie zatem na nowy Sejm, w którym większość będzie miało prawdopodobnie PiS. Wtedy do gry ma wkroczyć prezydent - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". "Formalnie odpowiedni projekt skieruje do nowego Sejmu prezydent Andrzej Duda. W tym tygodniu w Pałacu Prezydenckim powołany zostanie zespół ekspertów, który przygotuje ustawę" - podaje gazeta. Jak pisze dziennik, Andrzej Duda chce dać możliwość przewalutowania kredytów hipotecznych wszystkim dłużnikom, niezależnie od tego, jak duże mieszkanie czy dom kupili za pożyczone w banku pieniądze.

Jakie założenia?

Kolejna różnica dotyczy sposobu przewalutowania. "Przyjęto by, że kredytobiorca od początku miał kredyt w złotych (co oznacza przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania). I powinien płacić raty takie, jak od kredytu w rodzimej walucie. Różnica między ich wartością a wartością spłaconych już rat frankowych powiększyłaby jego dług" - wyjaśnia dziennik. Ważne jest jednak to, że różnica miedzy wartością kredytu obliczoną według aktualnego kursu franka a ustaloną w zgodzie z proponowanymi regułami zostałaby umorzona. Oznacza to, że w całości obciążyłby banki.

Autor: msz/ / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Raporty:
Pozostałe wiadomości