Rynki

Kolejny prezes państwowej spółki stracił stanowisko

Rynki

Beata Szydło komentuje zmiany w Orlenie
tvn24Beata Szydło komentuje zmiany w Orlenie

Polska Miedź będzie miała nowego prezesa. W sobotę rada nadzorcza KGHM odwołała prezesa Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego. Stanowisko stracił też wiceprezes ds. aktywów zagranicznych Michał Jezioro. Pełnienie obowiązków prezesa powierzono wiceprezesowi Rafałowi Pawełczakowi. Nowy prezes ma zostać powołany w konkursie.

To nie jedyne zmiany, które czekają KGHM w najbliższym czasie. Na 15 marca spółka zwołała nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Na wniosek Ministerstwa Energii do porządku obrad dołączono punkt dotyczący zmian w składzie rady nadzorczej spółki. Dzień wcześniej miedziowy kombinat opublikuje wyniki za 2017 rok.

Zmiana prezesa

Media, m.in. "Dziennik Gazeta Prawna" i "Puls Biznesu" informowały, że roszady personalne będą dotyczyć też zarządu spółki. W sobotę informacje potwierdziły się. Rada nadzorcza KGHM odwołała prezesa Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego. Stanowisko stracił też wiceprezes ds. aktywów zagranicznych Michał Jezioro.

"Michał Jezioro stracił stanowisko, ponieważ uchodzi za sojusznika odwołanego prezesa. Wedle naszych rozmówców, w zarządzie KGHM był konflikt - prezes i wiceprezes Jezioro ścierali się na posiedzeniach zarządu z wiceprezesami Ryszardem Jaśkowskim i Rafałem Pawełczakiem, związanymi od lat z KGHM i Wrocławiem. Wiceprezes ds. finansów, Stefan Świątkowski, głosował na posiedzeniach rozmaicie" – pisze "Puls Biznesu".

Pełnienie obowiązków prezesa powierzono dotychczasowemu wiceprezesowi ds. rozwoju Rafałowi Pawełczakowi.

Radosław Domagalski-Łabędzki stanowisko prezesa KGHM objął w październiku 2016 roku. Wcześniej był wiceministrem rozwoju, kiedy resortem kierował Mateusz Morawiecki.

KGHM

KGHM Polska Miedź jest jednym z wiodących koncernów wydobywających rudę miedzi i metali nieżelaznych i produkujących miedź. Eksploatuje największe w Europie złoże rudy miedzi, posiada także uprawnienia do eksploatacji złóż na terenie USA, Kanady i Chile. KGHM to szósty producent miedzi elektrolitycznej i drugi srebra na świecie. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów.

Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji spółki.

Autor: sta / Źródło: Puls Biznesu, Dziennik Gazeta Prawna, PAP

Pozostałe wiadomości