Grupa Azoty chce się rozwijać. Pomóc mają integracja i innowacje

Rynki

Aktualizacja:
Grupa AzotyPrezes Grupy Azoty: dalsza integracja i innowacje zapewnią nam rozwój

Dalsza integracja Grupy Azoty oraz wzrost jej innowacyjności powinien zapewnić firmie stabilny i bezpieczny rozwój - ocenił prezes Grupy Azoty Mariusz Bober. Podkreślił, że grupa powinna ponosić większe nakłady na badania i rozwój.

W całym 2015 roku zysk netto grupy, największej w Polsce firmy chemicznej, wyniósł blisko 692 mln zł i był wyższy o 427 mln zł niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży przekroczyły 10 mld zł wobec 9,9 mld zł rok wcześniej.

Integracja i konsolidacja

Prezes Grupy Azoty zaznaczył na piątkowej konferencji prasowej, że choć grupa jest "bardzo dobrą firmą", to jednak widzi on "obszary do doskonalenia i polepszania jej sytuacji".

- Te obszary to większa integracja i konsolidacja - ocenił. Jego zdaniem dzięki głębszej konsolidacji firma będzie mogła zwiększać wyniki w obszarze zakupów i inwestycji.

- Inwestycje powinny być dużo lepiej koordynowane, to da lepsze efekty - mówił.

Więcej pieniędzy na B+R

Grupa Azoty - według jej prezesa - powinna ponosić większe nakłady na badania i rozwój. Zgodnie ze strategią grupa planuje do 2020 r. przeznaczyć na inwestycje ok. 7 mld zł. Bober nie przesądził, czy strategia będzie wymagała aktualizacji. Jak podkreślił, firma jest na etapie przeglądu, także w zakresie strategii.

- Jeśli okaże się, że są przesłanki do korekt, będziemy je ogłaszać; na ten moment jednak nie widzę takiej konieczności - mówił. Wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński zwracał z kolei uwagę, że grupa planuje kupować więcej gazu od PGNiG. Jak mówił, od maja grupa korzysta z polityki rabatowej PGNiG i negocjuje kontrakt długoterminowy.

- Obecnie zachowanie PGNiG i spółek zależnych pozwala sądzić, że na warunkach rynkowych więcej gazu będziemy kupować w PGNiG - mówił.

Dywidenda, ale nie co roku

Bober zapowiedział ponadto, że spółka chce kontynuować politykę dywidendową zgodnie z zapisami jej strategii.

- Spółka przyjęła politykę dywidendową. Dopóki jej nie zmieni, będziemy optować za dzieleniem się zyskiem z akcjonariuszami - powiedział dziennikarzom. Dodał, że w długim terminie spółka chce dzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

- Natomiast nie oznacza to literalnie, że obligujemy się, że będziemy dywidendę wypłacać w każdym roku - powiedział Bober. Grupa Azoty zakłada, że tegoroczne nakłady inwestycyjne wyniosą 2 mld zł. W 2015 roku sięgnęły one blisko 907 mln zł i zostały sfinansowane ze środków własnych, umów kredytowych, pożyczek m.in. z NFOŚiGW. Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

Wrogie przejęcie Grupy Azoty? KNF wszczęła postępowanieTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Azoty