Porozumienie w Mińsku umacnia złotego i rubla

Rynki

TVN24 BiŚZłoty zyskał na wartości względem najważniejszych walut

Polska waluta zareagowała umocnieniem na wieść o tym, że przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, którzy spotkali się w Mińsku, osiągnęli porozumienie w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Rozejm ma obowiązywać od północy, z soboty na niedzielę.

Informacja o porozumieniu pozytywnie wpłynęła na wartość polskiej waluty. Złoty umocnił się względem franka szwajcarskiego. Jeszcze w czwartkowy poranek o godz. 8.30 za jednego franka trzeba było zapłacić 4,00 zł. Kiedy świat obiegła informacja z Mińska złoty umocnił się i o godz. 11.10 za franka płacono 3,96 zł.

Silny złoty i rubel

Złoty zyskał na wartości również względem najważniejszych walut, czyli dolara i euro. O godzinie 8.30 za dolara należało zapłacić 3,71 zł, a za euro 4,20 zł. Kiedy inwestorzy dowiedzieli się o porozumieniu z Mińska wartość tych walut zmniejszyła się. O godz. 11.10 za euro należało płacić 4,18 zł, a za dolara 3,69 zł.

Pozytywnie wieści z Mińska korzystnie wpłynęły również wartość rosyjskiej waluty. Rubel umocnił się względem dolara i euro. O godz. 9.50 za jednego dolara należało zapłacić 66,5 rubli, a euro wyceniano na 75,16 rubli. Na wieść o porozumieniu z Mińska najważniejsze waluty zareagowały osłabieniem względem rubla. Wartość euro względem rubla spadła o godz. 11.30 do 73,48, a dolara do rubla obniżyła się do 64,83.

Co z hrywną?

Co ciekawe hrywna ukraińska na razie nie reaguje żywiołowo na porozumienie z Mińska i pomoc z MFW. Wczoraj za dolara płacono 26,02 hrywny. Dziś na rynku międzybankowym płaci się 25,90 hrywny. Warto dodać, że dziś bank centralny Ukrainy poinformował, że będzie utrzymywał elastyczny kurs hrywny.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ

Raporty: