Polski gigant zainwestuje w gazową sieć i punkty sprzedaży z samochodów

Rynki

pgnig.plPolskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przedstawiło strategię na lata 2017-2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce przyspieszyć rozwój sieci gazowniczej w kraju i sprzedaż gazu na rynkach zagranicznych. Chce przyłączyć do sieci gazowniczej 300 tys. nowych klientów. Zaczyna sprzedawać gaz nawet tam, gdzie nie ma sieci - z samochodów. Chcemy zlikwidować białe plamy gazowe - zapowiedział we wtorek wiceprezes PGNiG Radosław Bartosik.

Z 34 mld zł przeznaczonych na inwestycje, blisko połowę PGNiG wyda na poszukiwania i wydobycie węglowodorów, zaś na badania, rozwój i innowacje - ponad 680 mln zł - założyło w swojej strategii na lata 2017- 2022.

Przyłączenia do sieci

Spółka zamierza skrócić procedurę przyłączania nowych odbiorców. Do 2022 r. spółka chce zbudować 300 tys. nowych przyłączy do sieci gazowej, w tym dla odbiorców przemysłowych. "Na dziś, rocznie przyłączamy 47 tys. nowych odbiorców, w 2022 r. będziemy przyłączać 55 tys. nowych odbiorców - powiedział Bartosik. To oznacza zwiększenie rocznej dynamiki o 17 proc.".

Jak wyliczył wiceprezes, dzięki temu i biorąc pod uwagę, że odbiorca, czyli polska rodzina liczy średnio 4 osoby, w 2022 roku, z gazu jako bezpiecznego i ekologicznego paliwa, będzie mogło korzystać w Polsce kolejne 1 mln osób. PGNiG zamierza sprzedać swym odbiorcom 1,7 mld m sześc. gazu więcej niż obecnie, czyli ok. 12,3 mld m sześc.

Bartosik poinformował też, że PGNiG już rozpoczął sprzedaż gazu w miejscach w których nie ma sieci. Dzięki współpracy z samorządami sprzedaje go z samochodów. "W ciągu roku do dwóch lat" powstanie 10 takich punktów.

Plany inwestycyjne

We wtorek spółka przedstawiła swoje plany, wśród których jednym z najważniejszych jest wzrost zdolności produkcji węglowodorów w Norwegii. Kolejny to przyspieszenie rozwoju sieci gazowniczej w kraju i wzrost sprzedaży gazu na rynkach zagranicznych.

Jak poinformowała, w jej planach jest też wzmocnienie konkurencyjnej pozycji, przy jednoczesnym wsparciu rozwoju i zapewnieniu bezpieczeństwa na rynku gazu w Polsce. Mają temu służyć m.in. inwestycje w Norwegii oraz udział w projekcie budowy transportowego połączenia złóż poprzez Danię do Polski, rozwój handlu gazem i LNG.

Umowa z Katarczykami

Przypomnijmy, że we wtorek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o zawarciu umowy dodatkowej z firmą Qatargas. Na mocy porozumienia zwiększy się wolumen LNG dostarczany przez Katarczyków do łącznie 2 milionów ton rocznie.

Gościem programu "Bilans" w TVN24 BiS był Piotr Woźniak (25.04.2016):

Gościem programu "Bilans" był Piotr WoźniakTVN24 BiS

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pgnig.pl