Deutsche Bank: polski złoty to najtańsza waluta na świecie

Vytautas Kielaitis / Shutterstock.comZdaniem ekonomistów DB, polski złoty jest niedowartościowany o 10 proc.

Polski złoty jest "ekstremalnie tani" - uważają ekonomiści Deutsche Banku i określają polską walutę mianem "najtańszej na świecie". Podkreślają, że złoty jest bardzo niedowartościowany, biorąc pod uwagę solidne fundamenty gospodarcze Polski.

Polskiego złotego pod lupę wziął zespół strategów rynkowych Global FX Research z Deutsche Banku pod przewodnictwem Alana Ruskina oraz George'a Saravelosa. Ich raport cytuje amerykański "Business Insider".

W ocenie analityków, złoty jest "ekstremalnie tani" i niedowartościowany o ok. 10 proc.

"Solidna" perspektywa

Za tym, że będzie w przyszłości zyskiwał ma - zdaniem analityków DB - przemawiać fakt, że gospodarcze perspektywa dla Polski są "solidne". Wskazują na to m.in. dobre odczyty PMI (mówią o aktywności przedsiębiorstw), rekordowo niskie bezrobocie oraz rosnące płace. Zespół badaczy wierzy, że polska gospodarka może rozwijać się na poziomie 3,5 proc. w 2016 i 2017 roku. I podkreśla, że także Komisja Europejska podniosła ostatnio prognozę dla Polski w 2016 roku z 3,5 do 3,7 proc.

Jastrzębi NBP

Jak wskazują ekonomiści z DB, prócz sprzyjających danych gospodarczych, polska waluta jest wspierana przez "jastrzębi" bank centralny. W najnowszym oświadczeniu wydanym 6 maja br. Narodowy Bank Polski oświadczył, że polska gospodarka nie doświadcza presji inflacyjnej, a utrzymująca się deflacja nie miała dotychczas negatywnego wpływu na decyzje podmiotów gospodarczych. I to właśnie jest, według ekspertów DB, kluczowa kwestia. Zespół badaczy przyznaje, że jest to dowód na to, że w NBP nie ma woli cięcia stóp procentowych (co osłabiłoby złotego). Analitycy DB są zdania, że próżno oczekiwać dalszego łagodzenie polityki monetarnej ze strony NBP. Ich zdaniem, mało prawdopodobne jest, by Marek Belka zmienił swoje stanowisko dotyczące cięć stóp podczas ostatniego swojego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w czerwcu. Z kolei, jego następca prof. Adam Glapiński znany jest ze swojej jastrzębiej polityki.

4 grosze mniej

W piątek o godzinie 16.20 kurs na parze euro do złotego wynosił 4,4274 zł. Cały miniony tydzień przyniósł zaś osłabienie złotego względem europejskiej waluty o 4 grosze.

Adam Glapiński ma objąć ster w NBP
Adam Glapiński ma objąć ster w NBPTVN24 BiS

Autor: ag//bgr / Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Vytautas Kielaitis / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości