Kopalnie dostaną miliony z budżetu państwa? Polska przekaże Brukseli plan pomocy

TVN24 Biznes

KWW Brukseli był wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk

W ciągu kilku dni Polska złoży w Komisji Europejskiej dokumenty ws. notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń Kompanii Węglowej - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych.

W środę na rozmowach w tej sprawie w Brukseli był wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

Według informacji PAP odpowiadał on na pytania, które KE przesłała do naszego kraju w związku planowaną pomocą publiczną dla kopalń. Była to druga wizyta Kowalczyka w Brukseli w ostatnim czasie w tej sprawie.

- Spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze, Komisja Europejska przyjęła pierwsze odpowiedzi z naszej strony. Zadeklarowaliśmy, że jeszcze w lutym przekażemy wniosek notyfikacyjny programu pomocowego. Po złożeniu wniosku ponownie spotkamy się z przedstawicielami Komisji – powiedział Kowalczyk PAP po spotkaniu.

W trakcie rozmów z Komisją Europejską Polska zadeklarowała, że jeszcze w lutym przekaże KE wniosek notyfikacyjny w sprawie programu pomocowego dla kopalń Kompanii Węglowej - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk.

Zgodnie z unijnym prawem, kopalnie w procesie wygaszenia, którym udzielono pomocy, będą mogły wydobywać węgiel do 2018 r.

26 stycznia prezydent podpisał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia przeprowadzenie rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej. Koszt planu naprawczego dla KW rząd pierwotnie szacował na 2,3 mld zł w latach 2015-2016. Po negocjacjach z górniczymi związkowcami wzrósł on o kilkanaście procent.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KW

Raporty: