Rynki

Amerykański gaz dla Polski. Pierwszy taki kontrakt

Rynki

Polska otrzyma amerykański gaz. Jako pierwszy kraj w regionietvn24
wideo 2/3

Polska zawarła kontrakt na jednorazową dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG. O podpisaniu umowy poinformował w Waszyngtonie Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP. Będzie to pierwsza dostawa do państwa naszego regionu.

Podczas spotkania z dziennikarzami w ambasadzie RP w Waszyngtonie prezydencki minister powiedział, że to pierwszy taki kontrakt na dostawę LNG (skrót – od angielskiego Liquified Natural Gas) do Polski i w ogóle Polska jest pierwszym krajem regionu, który otrzyma amerykański gaz.

- Jest to wielkie osiągnięcie, które miało także wsparcie pana prezydenta - podkreślił minister Szczerski.

Podczas wizyty w Waszyngtonie minister Szczerski i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch przeprowadzili także rozmowy w Pentagonie i spotkali się z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Herbertem Raymondem McMasterem.

Umowa z USA

Prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak podpisał umowę o jednorazowej dostawie LNG z amerykańską firmą Cheniere Energy.

- To będzie dostawa spotowa, krótkoterminowa. Pierwsza, ale mam nadzieję z całej serii dostaw z tamtego kierunku. Nie wykluczam kolejnych kontraktów spot w kolejnych miesiącach - powiedział wiceprezes spółki Maciej Woźniak.

- Kupujemy gaz na dobrych, atrakcyjnych warunkach. To cena rynkowa, konkurencyjna wobec innych możliwości zakupu na rynku spot - dodał.

Poinformował, że o wolumenie spółka może powiedzieć w dniu dostawy.

- Statek przypłynie do terminala w Świnoujściu w pierwszej połowie czerwca. Cheniere przewozi gaz typowymi metanowcami o standardowej pojemności - powiedział.

Pytany, czy można oczekiwać kontraktów długoterminowych na dostawę gazu LNG, odpowiedział: - Nie wykluczałbym kolejnych kontraktów, ale bardziej średnioterminowych niż długoterminowych. Czy z tego kierunku? Być może.

- Udowodnimy, że amerykański gaz może trafić do kraju w tej części Europy i będzie atrakcyjny dla odbiorców w tej części Europy, nie tylko dla Polski. Mam nadzieję, że pokażemy w ten sposób, że (...) dostawy przez Polskę, są możliwe dla krajów regionu. Myślimy tu o krajach na południe i wschód od Polski, czyli np. o Ukrainie - dodał.

Cheniere Energy z siedzibą w Houston w stanie Teksas z terminalami LNG i zakładami skraplania gazu naturalnego w stanie Luizjana jest liderem na amerykańskim rynku paliwowym w dziedzinie LNG.

Autor: mw//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: polskielng.pl/nc/biuro-prasowe