Polska i Ukraina zacieśniają współpracę gazową. I uniezależniają się od Moskwy

Rynki

GazpromPorozumienie określa zasady współpracy ws. inwestycji gazowych

Spółki Gaz-System S.A. i UkrTransGaz podpisały w środę porozumienie o przygotowaniu studium wykonalności połączenia systemów gazowych Polski i Ukrainy. - Nic tak dobrze nie sprzyja budowie współpracy i przyjaźni między narodami, jak dobra współpraca gospodarcza - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.

Umowę podpisali w Warszawie prezesi obu firm w obecności prezydentów Polski i Ukrainy - Bronisława Komorowskiego i Petra Poroszenki.

Połączenie strategiczne

Głównym celem umowy między Gaz-System i UkrTransGaz jest ustalenie zasad współpracy w zakresie przygotowania analiz inwestycji niezbędnych do przesyłu paliwa między Polską i Ukrainą.

Integracja polskiego systemu przesyłowego z ukraińskim jest elementem gazowego Korytarza Północ – Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z krajami Europy Środkowej i Wschodniej poprzez systemy przesyłowe poszczególnych państw i transgraniczne połączenia. Jego celem jest stworzenie elastycznie funkcjonującej infrastruktury przesyłowej w poszczególnych państwach łączącej Europę Zachodnią, Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie.

Gaz-System rozpoczął już realizację inwestycji w polskim systemie przesyłowym w ramach gazowego korytarza Północ – Południe. W ramach tych działań zostanie rozbudowany system przesyłowy w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Inwestycje te zostały zakwalifikowane przez Komisję Europejską jako projekty o znaczeniu wspólnotowym (PCI – Project of Common Interest).

Polska przesyła gaz do Ukrainy

Gaz-System od 1 listopada 2012 roku realizuje usługę transportu gazu przez punkt Hermanowice w kierunku Ukrainy. Obecnie jest ona realizowana na zasadach przerywanych, co oznacza, że może być przerwana lub ograniczona ze względu na niekorzystne warunki rozpływu gazu w sieciach polskiej lub ukraińskiej. Maksymalna techniczna możliwość przesyłu surowca przez punkt Hermanowice w kierunku Ukrainy, przy sprzyjających technicznie warunkach rozpływu gazu w systemach obydwu krajów, wynosi aktualnie do 1,5 mld m sześc. rocznie.

W Ministerstwie Gospodarki odbyło się wcześniej polsko-ukraińskie forum gospodarcze z udziałem ministra rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy, Ajwarasa Abromawicziusa.

Ukraina znów bierze gaz z RosjiTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn\kwoj / Źródło: PAP, GAZ-SYSTEM

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom