Powstaje podziemne połączenie między dwiema kopalniami

Rynki

Kris Duda/Flikr (CC BY 2.0)Kopalnia Wieczorek zostanie połączona z kopalnią Murcki-Staszic

Do końca tygodnia podziemne połączenie dwóch należących do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalń: Wieczorek i Murcki-Staszic stanie się faktem – podał w środę rzecznik KHW Krzysztof Jaros. To część planu zakładającego podniesienie efektywności wydobycia.

Jak poinformował Jaros, w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do połączenia chodnika transportowego w kopalni Wieczorek z przekopem na poziomie 720 w kopalni Murcki-Staszic.

- Na początek otwór był niewielki – przepływało nim powietrze. Do końca tego tygodnia powinny zostać zakończone roboty przy skrzyżowaniu i połączenie stanie się faktem - przekazał rzecznik.

Pierwszy etap

Wykonane wyrobisko – chodnik o długości 188 m stanowi pierwszy etap realnego połączenia pod ziemią tych dwóch kopalń. - Wykonywane są dodatkowe wyrobiska, m.in. wentylacyjne, które pozwolą całkowicie uniezależnić ten rejon kopalni Wieczorek od zakładu macierzystego - powiedział dyrektor kopalni Wieczorek Andrzej Płonka. Plan zakłada, że docelowo węgiel z kopalń: Wieczorek i Wujek będzie wydobywany, dzięki podziemnym połączeniom, z wykorzystaniem infrastruktury kopalni Murcki-Staszic. Holding składa się obecnie z czterech kopalń: Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wujek (wraz z rudzką częścią: Śląsk) oraz Wieczorek.

Połączenie z Polską Grupą Górniczą

KHW ma być do końca marca połączony z Polską Grupą Górniczą (PGG), dla ratowania zadłużonego na 2,5 mld zł i zagrożonego upadłością Holdingu. Kwestię połączenia obu spółek mają w przyszłym tygodniu omawiać w Brukseli wiceministrowie energii Grzegorz Tobiszowski i Michał Kurtyka. Według zapowiedzi po połączeniu PGG ma być dokapitalizowana przez inwestorów na ok. 700 mln zł, z przeznaczeniem na inwestycje w KHW. Dodatkowo Grupa miałaby dostać wsparcie rzędu 400 mln zł na doinwestowanie dwóch przyszłościowych kopalń ruchu KHW - Mysłowice-Wesoła i KWK Murcki-Staszic.

Zobacz: Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski (Film z 05.12.2016)

Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polskitvn24

Autor: azb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kris Duda/Flikr (CC BY 2.0)