PKP Cargo: ponad 100 tys. zł dla odchodzących pracowników

Rynki

PKP CargoW ramach programu pracownicy, którzy odejdą ze spółki będą mogli otrzymać odprawy w wysokości nawet 100 tys. złotych

Nawet 36-krotność miesięcznej pensji (często ponad 100 tys. zł) chce zaproponować PKP Cargo swoim pracownikom w ramach Programu Dobrowolnych Odejść. Zarząd spółki podjął decyzję o przedstawieniu propozycji Programu Radzie Nadzorczej.

W przypadku pozytywnej decyzji rady nadzorczej, zapisy do Programu Dobrowolnych Odejść mogłyby się rozpocząć jeszcze w grudniu tego roku. Szczegółowy harmonogram i warunki PDO zostaną przedstawione po uzyskaniu akceptacji rady, która zbierze się 27 listopada 2014 r.

Korzystna inwestycja

- Program Dobrowolnych Odejść rozpatrujemy w kategoriach dobrej inwestycji, korzystnej dla obu stron. Spółce umożliwia optymalizację struktury zatrudnienia, a pracownikom, którzy zdecydują się przystąpić do programu, godziwie rekompensuje rozstanie z firmą. Mam nadzieję, że rada nadzorcza na swoim najbliższym posiedzeniu podzieli pogląd zarządu w tej sprawie – powiedział Adam Purwin, prezes zarządu PKP Cargo.

Pracownicy samodzielnie podejmują decyzję o przystąpieniu do programu i – po uzyskaniu zgody pracodawcy – odchodzą z pracy, otrzymując gratyfikację.

– Cieszę się, że sytuacja spółki umożliwia przeprowadzenie procesu optymalizacji zatrudnienia na zasadzie dobrowolności i z korzyścią dla pracowników. W ten sposób po raz kolejny udowadniamy, że troska o pracowników nie jest pustym frazesem, ale bardzo poważnie traktowanym przez zarząd realnym wyznacznikiem naszej działalności – mówi Dariusz Browarek, przedstawiciel pracowników w zarządzie PKP Cargo.

Gwarancja zatrudnienia dla 95 proc.

Prawie wszystkich pracowników PKP Cargo (95 proc.) obejmują wieloletnie gwarancje zatrudnienia, wynikające z zawartego w 2013 roku Paktu Gwarancji Pracowniczych. W myśl postanowień tego Paktu, ponad 20 tys. pracowników otrzymało również akcje pracownicze stając się akcjonariuszami Spółki z pełnym prawem do dywidendy. Akcje te będą mogły być sprzedane przez pracowników 30 października 2015 roku. Średnia wartość akcji w posiadaniu jednego pracownika to obecnie ok. 5 tys. zł (jest uzależniona od kursu akcji PKP Cargona GPW).

Program Dobrowolnych Odejść nie zmienia żadnego z warunków Paktu Gwarancji Pracowniczych. Jest to kolejny element strategii elastycznego podejścia do kwestii zatrudnienia. W tym roku PKP Cargo zatrudniło prawie 500 osób, z czego zdecydowana większość zostanie wyszkolona w ciągu 1,5-2 lat na maszynistów. Koszt szkoleń wyniesie łącznie ponad 20 mln zł.

Autor: pp / Źródło: PKP Cargo

Źródło zdjęcia głównego: PKP Cargo