Państwowy gigant zapowiada montaż turbin wiatrowych na stacjach paliw

tvn24PKN Orlen rusza z projektem turbin wiatrowych na stacjach paliw

PKN Orlen pracuje nad projektem wyposażania stacji paliw w turbiny wiatrowe, które zapewniałyby część energii elektrycznej na potrzeby tych obiektów. Instalacja pierwszej turbiny wiatrowej na wybranej stacji paliw płockiego koncernu planowana jest w 2018 r.

"Jeżeli pilotażowa konstrukcja okaże się atrakcyjna biznesowo, ma szansę zostać rozpropagowana na szerszą skalę, stanowiąc element zaangażowania PKN Orlen w rozwój energetyki w obszarze odnawialnych źródeł energii” – podkreśliła spółka.

Maszt i prąd

Według płockiego koncernu, zgodnie z założeniami projektu, turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu i mocy 20 do 40 kW ma pełnić jednocześnie funkcję masztu reklamowego stacji paliw.

"Siłownia wiatrowa umożliwi częściowe pokrycie zapotrzebowania obiektów na energię elektryczną. Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy bardzo słabym wietrze pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok" – zaznaczył PKN Orlen.

Jak działa turbina?

Jak wyjaśniła spółka, konstrukcje turbin wiatrowych o pionowej osi charakteryzują się cichą, niemal bezgłośną pracą, w związku z czym ich eksploatacja nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji paliwowych.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że testowy montaż turbin wiatrowych na stacjach paliw tej spółki będzie kolejnym przedsięwzięciem w ramach wdrażania tam odnawialnych źródeł energii po uruchomionym w lutym 2016 r. pilotażowym projekcie mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kWp (moc szczytowa, maksymalna - red.), w które wyposażono 11 wybranych obiektach spółki.

OZE już działa

Panele fotowoltaiczne z ogniw krzemowych mono- i polikrystalicznych zamontowano na stacjach paliwowych PKN Orlen w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej, a także w miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew - Mszczonów oraz w Krakowie i Katowicach.

"Z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji. Obecnie monitorowane są wszystkie najważniejsze parametry instalacji i dokonywane niezbędne korekty” – podkreślił płocki koncern.

Na potrzeby własne

PKN Orlen wyjaśnił, że energia elektryczna uzyskiwana ze światła słonecznego zasila część potrzeb własnych stacji, „przynosząc zarówno efekt ekologiczny w postaci pozyskania czystego źródła prądu, jak też efekt ekonomiczny poprzez ograniczenie zakupu energii z sieci”. „Moduły fotowoltaiczne umieszczone zostały na dachach i wiatach stacji paliw, wkomponowując się tym samym w dotychczasową architekturę obiektów. Ilości energii generowanej ze słońca, a także wielkość zredukowanej w ten sposób emisji, prezentowane są na zainstalowanych w pawilonach sklepowych monitorach” – zaznaczył płocki koncern.

PKN Orlen poinformował jednocześnie, iż dla zwiększenia energetycznej samowystarczalności stacji paliw, planowana jest także budowa pilotażowej instalacji do magazynowania energii elektrycznej. „Obecnie trwa proces zakupowego badania rynku, umożliwiający składanie ofert przez poszczególnych dostawców tego typu rozwiązań” – podała spółka.

Chcą też magazynować

Jak podkreślił PKN Orlen, układ magazynowania energii elektrycznej „stanowi kompleksowe rozwiązanie problemu nieprzewidywalności i stabilności jednostek wytwórczych odnawialnych źródeł energii". Według płockiego koncernu pilotażowa instalacja tego typu, wyposażona w akumulatory energii, pozwoli na oszacowanie potencjału jej wykorzystania, jako magazynu energii.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. Na terenie kraju posiada największą sieć stacji paliwowych - to ponad 1750 placówek. Poprzez spółki zależne płocki koncern ma także stacje paliwowe w Niemczech, Czechach i na Litwie.

Łącznie w grupie kapitałowej PKN Orlen na rynkach Europy Środkowej, w tym także Polski, działa ponad 2650 stacji paliwowych.

Autor: MS, gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości