Rynki

Amerykański gaz w Polsce nie tak szybko. Przedstawiciel rządu wyjaśnia

Rynki

[object Object]
Trump i Duda o dostawach gazu LNGTVN24 BiS
wideo 2/5

Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych "realne" ilości gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany terminal regazyfikacyjny w Świnoujściu - ocenił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak zauważył, długoterminowe kontrakty realizowane obecnie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opiewają na około 3 miliardy metrów sześciennych LNG rocznie, a gazoport będzie mógł przyjąć po rozbudowie 7,5 miliardów metrów sześciennych gazu. - To daje 4 miliardy przepustowości gazoportu, więc jest o czym rozmawiać - powiedział Naimski w sobotę. - Łatwo zobaczyć, że jest przestrzeń do tego, żeby mówić o kontraktach następnych, czy to spotowych, czy też średnioterminowych i PGNiG jest w tej chwili w trakcie rozmów z amerykańskimi firmami i jest duża szansa na to, że to się zakończy pozytywnie, że gaz zostanie zakontraktowany - dodał pełnomocnik. Jak zaznaczył, realizacja umów gazowych z amerykańskimi kontrahentami nastąpi w perspektywie kilku lat, bo większość infrastruktury do wysyłki gazu LNG na wschodnim wybrzeżu USA jest w tej chwili w budowie.

Pierwsza dostawa

Prezydent USA Donald Trump zadeklarował podczas swojej wizyty w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że z strony obu państw jest wola i zainteresowanie dostawami LNG. Polski prezydent dodał, że liczy, iż po odpowiednich negocjacjach, które już się toczą, zawarty zostanie długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do gazoportu w Świnoujściu. Na początku czerwca do Terminalu LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z ładunkiem LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości