Pierwszy debiut na rosyjskiej giełdzie po aneksji Krymu. Producent wagonów chce zgarnąć 200 mln dol.

Rynki

uniwagon.comSpółka podała w komunikacie, że blisko połowa z oferowanych akcji będzie pochodziła z nowego pakietu

Rosyjski producent wagonów kolejowych firma United Wagon Company planuje sprzedać co najmniej 10 proc. swoich akcji na giełdzie w Moskwie. To pierwsza oferta publiczna na rosyjskim parkiecie od ponad roku, czyli od czasów, gdy doszło do aneksji Krymu - pisze "The Moscow Times".

Jak czytamy, firma, która jest częścią zarządzanej przez rosyjskiego miliardera Aleksandra Nesisa ICT Group, spodziewa się pozyskać w ten sposób ok. 200 mln dolarów. W ostatniej wycenie rynkowej osiągnęła ona wartość ok. 2 mld dolarów. Spółka podała w komunikacie, że blisko połowa z oferowanych akcji będzie pochodziła z nowego pakietu.

Jasna przyszłość?

Dyrektor naczelny United Wagon Company Roman Sawuszkin powiedział, że firma posiada kilku inwestorów, nie podał jednak na razie ich nazw. Według jednego ze źródeł "The Moscow Times", sugerowana cena akcji zostanie ogłoszona 29 kwietnia. Ostatni debiut giełdowy w Rosji miał miejsce w lutym ubiegłego roku, jeszcze przed przyłączeniem Krymu do Rosji. Akcje wyemitowała wówczas sieć hipermarketów Lenta. United Wagon Company, pomimo zachodnich sankcji i kłopotów rosyjskiej gospodarki widzi możliwości rozwoju rosyjskiej branży kolejowej. - Skupiamy się na dość agresywnym wzroście. Po pierwsze chodzi o rozszerzenie naszej floty, po drugie wzbogacenie linii produktów, w tym wprowadzenie nowych typów pojazdów - podkreślił Sawuszkin. Dodał, że zapotrzebowanie na nowe wozy dla kolei rośnie, głównie z powodu mocno przestarzałej rosyjskiej flot. Jak czytamy, w ubiegłym roku spółka odnotowała zysk w wysokości 3,6 mld rubli (71 mln dolarów), to wzrost o 90 proc. w stosunku do 2013 roku.

United Wagon Company planuje sprzedać co najmniej 10 proc. swoich akcjuniwagon.com

Autor: mn//km / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: uniwagon.com