"Pierwszy gazowiec w terminalu LNG prawdopodobnie jesienią"

Rynki

polskielng.pl"Zgodnie z deklaracjami wykonawców, na czele z włoską firmą Saipem, w tym roku do terminalu dostarczona zostanie pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego"

Pierwszy gazowiec ze skroplonym gazem zostanie odprawiony w budowanym w Świnoujściu terminalu LNG prawdopodobnie jesienią tego roku - zapowiedział w środę w Szczecinie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Jak powiedział Piechociński, p.o. prezesa Polskiego LNG Jan Chadam kończy już rozmowy z włoskim wykonawcą inwestycji. - Jeśli nie wydarzy się nic dramatycznego, to na pewno w tym roku, być może w okolicach rozpoczęcia roku akademickiego odprawimy wreszcie pierwszy gazowiec - powiedział Piechociński. Dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły związane z datą uruchomienia gazoportu powiedział, że wokół kontraktów gazowych i szczegółowych dyskusji o nich powinno być więcej dyskrecji.

Jeszcze w tym roku

Zgodnie z deklaracjami wykonawców, na czele z włoską firmą Saipem, w tym roku do terminalu dostarczona zostanie pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego - powiedział Maciej Mazur z Polskiego LNG. - Podanie konkretnych dat związanych z zawinięciem pierwszego z metanowców jest uwarunkowane zakończeniem negocjacji handlowych prowadzonych pomiędzy inwestorem – spółką Polskie LNG, a konsorcjum realizującym świnoujską inwestycję - dodał Mazur. Stan zaawansowania inwestycji, według raportu wykonawcy wyniósł na koniec maja br. 97,5 proc. Piechociński otworzył w Szczecinie 3. Międzynarodowy Kongres Morski poświęcony szeroko rozumianej gospodarce morskiej. Minister podczas wykładu inauguracyjnego powiedział, że przed gospodarką morską i transportem morskim czekają nowe wyzwania związane z przyjęciem porozumienia o wolnym handlu i inwestycjach między UE a Stanami Zjednoczonymi (TTIP). - Stworzy to gigantyczną megastrefę na nowo zawracającą zaangażowanie UE do zachodnich portów - powiedział Piechociński. - My nad polskim Bałtykiem traktujemy to, jako wyzwanie - dodał. - Mamy więc trzy, cztery najdalej pięć lat, aby odpowiedzieć swoim skutecznym działaniem, aby nie nastąpiła powtórna marginalizacja morza Bałtyckiego, która miała miejsce w epoce zimnej wojny - zaznaczył.

Więcej pieniędzy

Z kolei minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak zwróciła uwagę, że w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 przeznaczono ponad 750 mln euro na inwestycje związane z gospodarką morską. - W obecnej perspektywie te środki będą zwiększone. Kładziemy bardzo duży nacisk na powiązanie infrastruktury morskiej z infrastrukturą lądową, otwarcie dróg transportowych i dostępność portów morskich - dodała Wasiak. W trzydniowym spotkaniu poświęconym gospodarce morskiej bierze udział około tysiąca osób, wśród nich są przedstawiciele kilkuset firm i instytucji z Europy, a także Stanów Zjednoczonych i Chin. Poruszone zostaną m.in. kwestie związane z inteligentnymi specjalizacjami morskimi i rewitalizacją gospodarczą terenów nadwodnych.

"Błękitny" nad gazoportem. Zobacz jedną z najważniejszych polskich inwestycjitvn24

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: polskielng.pl