Kolejna umowa na dostawy amerykańskiego gazu. "Konkurencyjna cena"

[object Object]
Prezydent o umowie PGNiG: Polska bardzo blisko chce i współpracuje z USAtvn24
wideo 2/8

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w czwartek wiążącą umowę długoterminową na zakup gazu ziemnego LNG z firmą Cheniere Marketing International - poinformował PGNiG w komunikacie. Dodano, że umowa została zawarta na 24 lata. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska bardzo blisko chce i współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa.

Prezydent zaznaczył, że liczy, iż podpisana w czwartek umowa będzie wstępem do dalszych działań. Podziękował także firmie Cheniere Marketing International i PGNiG "za to, że ta umowa jest zawierana." - Wierzę w to, że współpraca pomiędzy firmami będzie układała się doskonale i że ten niezwykle ważny krok, niezwykle ważny, bo nie tylko oznaczający bliską współpracę między Polską i Stanami Zjednoczonymi, ale przede wszystkim w zakresie energii. Bo chcę jeszcze raz podkreślić, oznaczający długoletnią, długofalową współpracę, że on będzie wstępem do dalszych działań, które w tej materii będą realizowane - podkreślił.

PGNiG podpisał umowę z Cheniere

Sekretarz do spraw energii USA Rick Perry komentując czwartkową umowę, podkreślił, że "to wspaniałe partnerstwo i wspaniały dzień dla Europy".

- Dywersyfikacja źródeł energii równa się sile polskiej gospodarki, przywódcy tego kraju zdają sobie z tego sprawę - powiedział Perry. - Chciałem skłonić głowę za to, że państwo rozumiecie, jak ważna jest dywersyfikacja. W Stanach Zjednoczonych mamy to szczęście, że możemy dostarczać tę energię, to dzięki technologii amerykańskiej, innowacji - i dzięki Bogu - te zasoby są dla nas obecnie dostępne - dodał. Jak mówił, "Cheniere, jedna ze wspaniałych firm, która zajmuje się skroplonym gazem ziemnym i PGNiG" to "wspaniałe partnerstwo". - To jest sygnał dla całej Europy, że w ten sposób można rozwijać przyszłość Europy, bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikować źródła energii - to jest wspaniały dzień dla Europy - podkreślił Perry.

Kolejne umowy

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił, że planuje podpisać jeszcze dwie kolejne umowy na dostawy LNG.

- Planujemy jeszcze dwie kolejne umowy na dostawy gazu LNG. Chcemy zbudować pełny portfel dostaw - powiedział podczas konferencji prasowej. - Podpisujemy różne umowy na LNG z firmami z USA, one wszystkie mają jedną cechę wspólną - są 20-30 procent tańsze niż obecnie kupowany gaz z Rosji - dodał.

Amerykański gaz w Polsce

Umowa z Cheniere na dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu została zawarta na 24 lata. Dostawy LNG będą w ilości: w latach 2019 - 2022 około 0,73 mld metrów sześciennych gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie; w latach 2023 - 2042 około 39 mld metrów sześciennych gazu po regazyfikacji, łącznie w całym okresie, tj. około 1,95 mld metrów sześciennych gazu po regazyfikacji rocznie.

Jak napisano w komunikacie, "w ocenie zarządu PGNiG, warunki umowy z Cheniere, w tym konkurencyjna cena, są satysfakcjonujące w kontekście realizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych". Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie, USA.

W połowie października Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC.

O firmach

Cheniere Energy to czołowy producent i eksporter skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Firma posiada jedną z największych platform upłynniających na świecie, obejmującą działające lub będące w budowie obiekty skraplania Sabine Pass i Corpus Christi na amerykańskim wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, z przewidywanymi łącznymi nominalnymi zdolnościami produkcyjnymi wynoszącymi 36 mln ton LNG rocznie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce. PGNiG SA jest spółką giełdową obecną w indeksie największych polskich firm, zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, a także, poprzez kluczowe spółki, importem, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: polskielng.pl

Pozostałe wiadomości