PGNiG rozbudowało magazyn gazu Kosakowo. Jest prawie dwa razy większy

Rynki

PGNiGMagazyn Kosakowo będzie rozbudowywany

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo powiększyło prawie dwa razy podziemny magazyn gazu w Kosakowie na Pomorzu. Do próbnej eksploatacji oddano dwie komory, mogące pomieścić niemal 58 mln m sześc. gazu, w sumie magazyn mieści 119 mln m sześc.

Magazyn w Kosakowie mieści się w kawernach, wypłukanych w pokładzie soli. Jak podkreśliło PGNiG, dwie ukończone właśnie komory miały mieścić nieco ponad 51 mln m sześc. gazu, ale dzięki sprzyjającym warunkom w złożu soli "Mechelinki" ich pojemność okazała się o 6,5 mln m sześc. większa. PGNiG przypomniało, że budowę dwóch nowych komór współfinansowała UE.

Do pomieszczenia 2,6 mld sześc

Magazyn Kosakowo będzie rozbudowywany. PGNiG wywierciło w złożu soli pięć otworów, które posłużą do budowy kolejnych komór. Plany przewidują uzyskanie w 2021 r. pojemności co najmniej 250 mln m sześc. gazu. Spółka szacuje jednak, że w związki ze sprzyjającymi warunkami geologiczno–złożowymi pojemność czynna magazynu KPMG Kosakowo może sięgnąć nawet 600 mln m sześć. gazu.

PGNiG zaznaczyło, że nowo wybudowane komory będą przekazywane sukcesywnie do eksploatacji, a nowe zdolności magazynowe będą udostępniane na zasadach TPA, czyli swobodnego dostępu stron trzecich przez należącą do grupy spółkę Operator Systemu Magazynowania, która zarządza magazynami gazu. Polskie magazyny gazu są zdolne pomieścić prawie 2,6 mld m sześc. Z aktualnych danych OSM wynika, że są wypełnione w 80 proc.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG