PGNiG przygotowuje się do zimy. I zapełnia magazyny

Rynki

PGNiGPGNiG

Już 87 proc. magazynów gazu, którymi dysponuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zostało wypełnione błękitnym paliwem - poinformowała we wtorek spółka. Zapewnia, że bezpieczeństwo dostaw jest zagwarantowane.

"Łączny stan napełnienia instalacji magazynowych na 25 sierpnia 2015 r. wyniósł 2,5 mld m sześc., z czego 836 mln m sześc. stanowi zapas obowiązkowy gazu ziemnego pozostający w dyspozycji właściwego ministra ds. gospodarki. Stan napełnienia PMG (Podziemnych Magazynów Gazu - PAP) uwzględnia ilości zatłoczone do magazynów w związku z prowadzoną rozbudową przedmiotowej infrastruktury" - napisano w komunikacie PGNiG. Jak poinformowano, latem PGNiG przygotowuje się do sezonu jesienno-zimowego, kiedy to jest znacznie większe zapotrzebowanie odbiorców na gaz ziemny oraz duża zmienność dobowego poziomu zapotrzebowania.

PGNiG trzyma rękę na kurku

PGNiG dysponuje pojemnościami w siedmiu magazynach gazu wysokometanowego Wierzchowice, Kosakowo, Mogilno, Strachocina, Brzeźnica, Husów i Swarzów. Największy polski magazyn - w dolnośląskich Wierzchowicach - mieści 1,2 mld m sześc. gazu, a w planach PGNiG jest powiększenie go do 3,5 mld. Początkowo w tym miejscu znajdowało się złoże gazu niskiej jakości, z którego wydobyto ok. 8 mld m sześc. czyli dwie trzecie surowca i w 1995 r. wydobycie przerwano w związku z planami budowy magazynu. "PGNiG dysponuje także licznymi źródłami dostaw gazu ziemnego, w tym źródłami krajowymi, co gwarantuje naszym odbiorcom pewność i bezpieczeństwo" - zapewniła spółka. W 2014 roku w Polsce zużyto ok. 15 mld m, sześc. gazu, z czego ok. 9,7 mld m sześć., pochodzi z importu. W 2014 r. w kraju wydobyto wy 5,2 mld m sześc. gazu.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG