Polski gigant ma na oku nowe złoża gazu ziemnego

Rynki

PGNiG pozywa Rosjan. W sprawie zmiany warunków cenowych kontraktutvn24
wideo 2/5

- Naszym celem jest stałe zwiększanie produkcji gazu w Pakistanie. Spodziewamy się kolejnych odkryć, a jednocześnie prowadzimy intensywne prace zmierzające do pełnego zagospodarowania obu dotychczas odkrytych złóż - powiedział Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podczas wizyty w Islamabadzie. W związku ze zwiększeniem inwestycji w Pakistanie spółka ubiega się tam o status partnera strategicznego.

Szef PGNiG uczestniczył niedawno w serii spotkań z wysokimi przedstawicielami pakistańskiego rządu dotyczących dalszego rozwoju współpracy. Obecnie polska spółka posiada w Pakistanie jedną koncesję - Kirthar na południu kraju - gdzie wydobywa surowiec z dwóch złóż: Rehman i Rizq. Produkcja gazu wynosi ok. 0,45 mln metrów sześciennych na dobę. Według szacunków spółki po pełnym zagospodarowaniu obu złóż wydobycie może wzrosnąć pięciokrotnie. W tym celu powstają kolejne odwierty. - Sukcesywnie pojawiać się będą następne otwory. Roczny przychód z produkcji w Pakistanie wyniesie prawdopodobnie ok. 25 mln dolarów w pierwszej fazie i do 100 mln dolarów w kolejnej, jeszcze w 2018 roku - zadeklarował Piotr Woźniak.

Złoża niekonwencjonalne

PGNiG wyspecjalizowało się w technice poszukiwania i wydobycia ze złóż tzw. gazu ściśnionego uznawanych w Pakistanie za niekonwencjonalne (zwyczajowo używa się nazwy angielskiej tight gas - red.). Gaz ziemny ściśniony w porach skalnych na głębokości ponad 3,5 tys. m wydobywany jest metodą zabiegów szczelinowania hydraulicznego. - Niewiele firm z konkurencji wydobywa gaz ze złóż niekonwencjonalnych. My się w tym wyspecjalizowaliśmy tutaj, następnie z dużym powodzeniem zaczęliśmy to praktykować w Polsce (…). Pakistan ma duże złoża. Może nie są tak dostępne, jak w innych częściach świata, np. na Morzu Północnym, gdzie mamy udziały w 20 koncesjach, ale wyraźnie jest to sektor, którym rząd się 'opiekuje', zarówno w rozumieniu politycznym, jak i praktycznym. Oprócz firm amerykańskich wierci tutaj cały świat - zaznaczył Woźniak. Jak wyjaśnił dyrektor Oddziału Operacyjnego PGNiG w Pakistanie Andrzej Kaczorowski, rynek gazu w tym kraju jest regulowany. - Kiedy dochodzi do spadku cen ropy, nie odbija się to tak mocno na cenach gazu. Istnieją też oddzielne taryfy na gaz ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. PGNiG na koncesji Kirthar wydobywa tight gas, którego cena na pakistańskim rynku jest wyższa - poinformował. W efekcie spółka zarabia o 40 proc. więcej, niż przy wydobywaniu surowca w tradycyjny sposób.

Gaz w Pakistanie

Według ambasadora RP w Pakistanie Piotra A. Opalińskiego, PGNiG wypracowało sobie znaczącą pozycję na rynku pakistańskim, a w ostatnich latach odnotowuje zauważalne sukcesy w produkcji gazu. - Dla Pakistanu ma to olbrzymie znaczenie z racji deficytu surowców energetycznych, które ten kraj przeżywa. Jest to bardzo ważny dla nas rynek (…) PGNiG ma olbrzymie doświadczenie, jest największą polską firmą, która na nim operuje - zaznaczył Opaliński. Mimo pokaźnych złóż w prawie 200-milionowym Pakistanie zużywa się rocznie tylko 5 mld m sześciennych gazu ziemnego (dla porównania Polska 15 mld metrów - red.). Jednocześnie gaz stanowi niemal połowę bilansu energetycznego tego kraju. Potrzeby energetyczne są tak ogromne, że Pakistan nie nadąża z zaspokojeniem popytu. Dlatego władzom zależy na przyciąganiu zagranicznych firm z sektora poszukiwawczo-wydobywczego. Ambasador zwrócił uwagę na zapowiedzi władz PGNiG dotyczące znacznego zwiększenia inwestycji w Pakistanie. Spółka ubiega się o status partnera strategicznego, który mieliby nadać jej Pakistańczycy. Ułatwiłoby to starania o następne koncesje poszukiwawcze, które mogłyby zostać przyznawane w trybie bezprzetargowym. Federalny minister ropy i gazu w pakistańskim rządzie Shahid Khaqan Abbasi wyraził "głęboką nadzieję", że już w tym roku PGNiG będzie działać na podstawie nowych koncesji. - Pracujemy nad udzieleniem koncesji PGNiG (...) Polska firma jako pierwsza odkryła w Pakistanie tight gas. Dlatego zarówno z technologicznego, jak i komercyjnego punktu widzenia jest to bardzo udane przedsięwzięcie dla PGNiG oraz dla naszych spółek, które z nią współpracują - zaznaczył. Początki działalności PGNiG w Pakistanie sięgają końca lat 90., kiedy kraje tego regionu zaczęły intensywnie rozwijać branżę naftową, zachęcając zagraniczne firmy do inwestowania, w zamian oferując ulgi, ułatwienia, a także korzystną politykę cenową. PGNiG posiada 70 proc. udziałów w jedynej jak dotąd koncesji w Pakistanie, będąc równocześnie jej operatorem. Pozostałe 30 proc. należy do Pakistan Petroleum Limited. Wydobywany gaz trafia na rynek lokalny. Jak poinformowały władze spółki, dotychczasowe dochody PGNiG z tytułu sprzedaży gazu w Pakistanie to ok. 160 mln zł.

Autor: kn/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock