Rynki

Ceny gazu na razie bez zmian. Przyszły rok "niepewny"

Rynki

Amerykański gaz dla Polski. Rozmowa z prezesem zarządu PGNiG
Amerykański gaz dla Polski. Rozmowa z prezesem zarządu PGNiGTVN24 BiS
wideo 2/4

PGNiG nie będzie wnioskować o zmianę taryfy gazowej dla gospodarstw domowych na 2018 rok - zapowiedział wiceprezes PGNiG do spraw handlowych Maciej Woźniak.

- Nie planujemy w tym roku żadnych zmian, jeśli chodzi o ceny gazu dla gospodarstw domowych. Nie złożymy żadnego wniosku o zmianę taryfy. Nie ma takiego planu - powiedział Woźniak w czwartek dziennikarzom. Przypomniał, że obecna taryfa PGNiG obowiązuje do końca grudnia.

Nowe kontrakty

W jego ocenie 2019 r. zapowiada się na razie "niepewnie", ale jak podkreślił spółka "niedługo" pokaże nowe kontrakty na dostawy LNG.

- Ten gaz będzie bardzo znacząco wpływał na poziom cen, które jesteśmy w stanie zaoferować na rynku. Nie będzie przekraczał trendów rynkowych, a to jest najważniejsze - powiedział wiceprezes PGNiG. Jak zaznaczył, na ceny w Polsce, oprócz sytuacji na giełdach, wpływa także to, że "po prostu kupujemy od Rosjan drogi gaz". Woźniak przypomniał, że PGNiG planuje podpisać co najmniej dwa nowe kontrakty na dostawy LNG, w których - jak podkreślił - ceny "razem z transportem i innymi opłatami są niższe, niż oferowana obecnie dla Polski cena gazu rosyjskiego". - Jeszcze w tym kwartale pokażemy, jak portfel dostaw będzie się zmieniał w najbliższych latach - dodał Maciej Woźniak.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości