Dobra wiadomość dla odbiorców gazu. Przepadł wniosek o podwyżkę

Rynki

PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USATVN24 BiS
wideo 2/3

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy spółkom PGNiG Obrót Detaliczny i Polskie LNG - poinformował w czwartek regulator. Opłaty kompleksowe za dostarczony gaz, jakie ponosić będą odbiorcy w gospodarstwach domowych nie wzrosną, choć spółka pierwotnie wnioskowała o podwyżkę.

W przypadku PGNiG Odbiór Detaliczny, czyli spółki dostarczającej gaz do odbiorców taryfy będą obowiązywały do końca marca 2018 r. W przypadku Polskiego LNG, czyli operatora Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu - do końca grudnia 2018 r.

Cena bez zmian

Obecna taryfa PGNiG dotyczy tylko odbiorców w gospodarstwach domowych - tylko dla nich prezes URE wydaje decyzje. W pierwszych trzech miesiącach 2018 r. zarówno ceny gazu, jak i stawki opłat abonamentowych nie ulegają zmianie w stosunku do taryfy obowiązującej.

URE wskazał, że nie zakończyło się jeszcze postępowanie w sprawie opłat pobieranych przez Polską Spółkę Gazownictwa - największą w grupie PGNiG, zajmującą się siecią. "Zważywszy więc na to, że 1 stycznia 2018 r. zmianie, w stosunku do taryfy obowiązującej, nie ulega również taryfa Polskiej Spółki Gazownictwa (postępowanie administracyjne w sprawie tej taryfy nie zostało zakończone), opłaty kompleksowe za dostarczony gaz, jakie ponosić będą odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwanych przez PGNiG OD z o.o., pozostaną niezmienione. Jednakże Spółka pierwotnie wnioskowała o wzrost dotychczasowych cen, a zatwierdzona taryfa jest wynikiem przeprowadzonego postępowania administracyjnego przed Prezesem URE" - napisano w komunikacie URE.

Terminal LNG

Wejście w życie nowej taryfy dla gazu LNG oznacza spadek średniej stawki za usługi regazyfikacji o 30,7 proc., w porównaniu do taryfy obowiązującej teraz. Stawka za przeładunek gazu LNG na autocysterny spada z kolei o 42,9 proc. Spadek stawek w zatwierdzonej taryfie wynika z planowanego znacznego wzrostu wykorzystania terminalu, tj.: wzrostu zamówionej mocy regazyfikacji, ilości regazyfikowanego gazu LNG oraz wykorzystania możliwości przeładunku gazu LNG na autocysterny, w porównaniu z wielkościami planowanymi na 2017 r.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock