Polska spółka dostarczy gaz na Ukrainę. "Budujemy naszą markę na rynku"

Rynki

Prezes PGNiG o umowie na dostawę gazu z amerykańskimi firmamitvn24
wideo 2/2

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z ukraińskim partnerem Energy Resources of Ukraine dostarczą 200 milionów metrów sześciennych gazu Ukrtransgazowi, operatorowi sieci przesyłowych i magazynów na Ukrainie - poinformowało w środę PGNiG.

Gaz ma być przeznaczony na potrzeby własne Uktransgazu, dostawy mają być realizowane od października 2018 do 1 maja 2019 roku. O wyborze kontrahenta zadecydowała najkorzystniejsza oferta cenowa - podkreśliła polska spółka w komunikacie. "ERU nieustannie umacnia i rozwija swoją czołową pozycję na ukraińskim rynku gazu. Spośród prywatnych firm ERU utrzymywała w 2017 roku największe ilości gazu w ukraińskich magazynach. Powtórzenie tego wyniku w 2018 roku pozwala naszej firmie odnosić sukcesy na bardzo konkurencyjnym rynku krajowym" - powiedział cytowany w komunikacie prezes ERU Trading Jaroslav Mudryj.

Jak dodał, strategiczna współpraca z PGNiG, którego portfel obejmuje gaz LNG, w połączeniu z ubezpieczeniem ryzyka politycznego tworzy stabilną podstawę dla rozwoju i wdrażania nowych ambitnych projektów w ukraińskim sektorze energetycznym.

"Budujemy naszą markę"

W ocenie wiceprezesa PGNiG do spraw handlowych Macieja Woźniaka, kolejny kontrakt to wynik bardzo dobrej współpracy PGNiG i ERU oraz tego, że zaoferowane przez PGNiG ukraińskiemu partnerowi warunki są rynkowe i bardzo konkurencyjne.

"Od 2016 roku konsekwentnie budujemy naszą markę na ukraińskim rynku energetycznym. PGNiG jako lider rynku gazu w Polsce posiada zasoby i doświadczenie, dzięki którym jest stabilnym i wiarygodnym dostawcą gazu. Już dziś oferujemy naszym klientom gaz z różnych źródeł i kierunków, w tym LNG pochodzący z Kataru, USA czy Norwegii, gaz z rynków europejskich i gaz wydobywany przez PGNiG w Polsce" - podkreślił Woźniak.

Jednocześnie wyraził przekonanie, że rola PGNiG jako bezpiecznego i konkurencyjnego dostawcy w regionie istotnie wzrośnie po oddaniu do użytku gazociągu Baltic Pipe. Od sierpnia 2016 do końca czerwca 2018 roku PGNiG wyeksportowało na Ukrainę ponad 1,3 mld metrów sześciennych. gazu ziemnego.

O firmach

ERU jest wiodącym prywatnym dostawcą gazu ziemnego na Ukrainie. Oferuje usługi związane z zarządzaniem portfelem, z uwzględnieniem realizacji eksportu oraz dostaw na rynku krajowym energii elektrycznej, produktów ropopochodnych, węgla oraz produktów rolnych i innych surowców. Z kolei Ukrtransgaz to państwowy operator sieci przesyłowych i magazynów gazu na Ukrainie. Firma jest w trakcie rozdzielenia działalności dystrybucyjnej od przesyłowej wymaganej przez przepisy Unii Europejskiej, czyli wydzielenia własnościowego ze struktur NAK Naftogaz Ukrainy.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG