Rynki

Strata była, ale nie tak ogromna, jak zakładano. Górnicy dostaną nagrody

Rynki

ShutterstockPGG zdecydowała o wypłacie nagrody dla pracowników

27 marca Polska Grupa Górnicza (PGG) wypłaci całej około 30-tysięcznej załodze jednorazową nagrodę w wysokości 1,2 tysięcy złotych brutto dla każdego pracownika - podano podczas środowego spotkania ze związkowcami. Umożliwiają to lepsze od zakładanych wyniki firmy.

Kwota nagrody, związanej z lepszymi od prognozowanych wynikami spółki w ubiegłym roku, jest zgodna z pierwotną propozycją zarządu Grupy, złożoną podczas rozmów ze stroną społeczną w sprawie warunków połączenia PGG i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Związkowcy liczyli, że uda się wynegocjować wyższą kwotę, ostatecznie jednak - podczas środowego spotkania - przyjęli do wiadomości decyzję zarządu.

1200 zł dla pracownika

O zaakceptowaniu nagrody w wysokości 1,2 tys. zł brutto na pracownika związkowcy informują media na razie nieoficjalnie, choć informacja została już przekazana pracownikom kopalń. O ustaleniach oficjalnie nie informuje też na razie PGG, która prowadzi rozmowy z bankami na temat restrukturyzacji zadłużenia, w związku z przygotowaniami do planowanego na początek kwietnia połączenia z Katowickim Holdingiem Węglowym. W związku z tym przedstawiciele spółki obecnie nie wypowiadają się w sprawach dotyczących jej finansów. - Komunikat w sprawie wypłaty jednorazowego świadczenia dla pracowników PGG zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu - powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski, wstrzymując się od komentowania związkowych informacji na temat ustalenia kwoty świadczenia. Wypłata jednorazowej nagrody jest możliwa w związku z lepszymi od zakładanych wynikami PGG za ubiegły rok. Spółka zamknęła 2016 r. ponad 300-milionową stratą, ale był to wynik o 42,5 mln zł lepszy od prognozowanego w biznesplanie - wpłynął na to m.in. wzrost cen węgla oraz ustabilizowanie produkcji w końcówce roku. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku PGG nie traciła już na sprzedaży węgla.

Negocjacje z rządem

Na wypłatę nagrody przeznaczone będzie ponad 30 mln zł, natomiast pozostała część środków uzyskanych dzięki lepszym wynikom trafi na wyrównanie wynagrodzeń w PGG do średniego poziomu 6225 zł. W porozumieniu społecznym, otwierającym drogę do połączenia KHW i PGG, zarząd Grupy zobowiązał się do ukształtowania średniego wynagrodzenia właśnie na takim poziomie - dla części górników z kopalń holdingu ma to oznaczać wzrost miesięcznego wynagrodzenia po przejściu do PGG. Inicjatywa wypłacenia jednorazowej nagrody załodze PGG zrodziła się w trakcie rozmów dotyczących fuzji Grupy z KHW. Związkowcy postulowali wówczas renegocjację porozumienia z kwietnia ubiegłego roku, na mocy którego w PGG na dwa lata zawieszono nagrodę roczną, tzw. czternastą pensję. Argumentowali, że lepsze wyniki spółki oraz perspektywa fuzji z holdingiem, to przesłanki do wznowienia rozmów o "czternastce". Ostatecznie do takich rozmów nie doszło, zarząd PGG zaproponował jednak wypłatę jednorazowego świadczenia. Podczas negocjacji z zarządem związkowcy wystąpili również z postulatem waloryzacji wartości bonów żywnościowych, należnych górnikom zatrudnionym pod ziemią. Obecnie wartość takiego bonu wynosi 14,90 zł na dniówkę; kwota ta nie była waloryzowana od kilku lat. Zarząd PGG jak dotąd nie przedstawił stanowiska w tej sprawie.

Tak ruszała PGG:

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości