PGE ma nowego prezesa

Rynki

Polskie LNGHenryk Baranowski był wiceministrem skarbu

Rada Nadzorcza PGE powołała na stanowisko prezesa spółki z dniem 31 marca Henryka Baranowskiego - poinformowała PGE w komunikacie.

Baranowski jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej oraz studiów podyplomowych z zarządzania finansami przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej, zarządzania przedsiębiorstwami elektroenergetycznymi w warunkach rynku energii na Politechnice Warszawskiej oraz Executive MBA, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, HEC School of Management, London Business School and Norwegian School of Economics and Business Administration.

W latach 1990-2001 był związany ze spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Przez pięć lat, do 2006 roku, był prezesem zarządu Polskich Sieci Elektroenergetyczne-Info, a następnie do 2008 roku - wiceprezesem spółki PGE Polska Grupa Energetyczna. Współpracował z polskimi i zagranicznymi firmami związanymi z sektorem energetycznym.

Od listopada 2015 roku do marca 2016 roku zajmował stanowisko wiceministra skarbu.

Polski gigant

PGE Polska Grupa Energetyczna SA jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Skarb Państwa posiada 58,39 proc. udziałów PGE, pozostali akcjonariusze 41,61 proc.

W połowie lutego br. PGE informowała, że w 2015 r. przychody ze sprzedaży netto wzrosły o 1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, do 28,54 mld zł z 28,14 mld zł w 2014 roku. Natomiast strata operacyjna grupy PGE wyniosła 3,59 mld zł wobec 5,1 mld zł zysku EBIT (przed opodatkowaniem) w 2014 roku.

PGE jest odpowiedzialna za wybudowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Polskie LNG