Na światowych giełdach zapanował optymizm. Październik najlepszym miesiącem od 4 lat

Rynki


Inwestorzy w dobrych nastrojach. Październik był najlepszym miesiącem dla rynków finansowych od 2011 roku. Na dużym plusie miesiąc skończyły giełdy w Europie i Azji - podaje Bloomberg.

Jak podaje agencja Bloomberg miniony miesiąc daje nadzieję, że wyniki z kiepskiego trzeciego kwartału tego roku zostaną odrobione w jego ostatnich miesiącach.

Rynki były napędzane głównie przez odsunięcie podwyżki stóp procentowych w USA oraz decyzje władz Chin, które obniżyły szósty raz w tym roku stopy procentowe, aby wzmocnić swoją gospodarkę.

Wzrosty na giełdach

Odbicie doskonale widać na głównych azjatyckich indeksach. Japoński Nikkei 225 wzrósł w ostatnim miesiącu o 9,75 proc. Podobnie zachowywały się w październiku giełdy w Szanghaju. Indeks Shanghai Composite Index urósł o 10,80 proc., a aktywa na Shanghai B-Share Index podrożały o 15,7 proc.

Dobry miesiąc zakończyły też giełdy w Europie. Inwestorzy mieli tu dobre nastroje między innymi dlatego, że z dołka zaczął wychodzić niemiecki indeks DAX, na którym wyraźnie widać odbicie po skandalu z pomiarem emisji spalin w samochodach Volkswagena. DAX zyskał w październiku aż 12,32 proc. O blisko 10 proc. wzrósł też francuski CAC 40 oraz hiszpański IBEX 35, który zyskał 8,38 proc.

Notowania indeksu Nikkei 225 w ostatnim miesiącu stooq
Notowania indeksu Shanghai Composite Index w ostatnim miesiącu stooq
Notowania indeksu Shanghai B-Share Index w ostatnim miesiącu stooq
Notowania indeksu DAX w ostatnim miesiącu stooq
Notowania indeksu CAC 40 w ostatnim miesiącu stooq
Notowania indeksu IBEX 35 w ostatnim miesiącu stooq.pl

Wbrew trendom

Dobre nastroje niestety ominęły inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wprawdzie główny indeks WIG zyskał w minionym miesiącu 0,9 proc., ale już WIG 20 zakończył październik 0,31 proc. pod kreską.

Notowania indeksu WIG w ostatnim miesiącu stooq.pl
Notowania indeksu WIG 20 w ostatnim miesiącu stooq

Autor: msz/ / Źródło: Bloomberg, tvn24bis.pl