Paliwa będą jeszcze tańsze. Po Nowym Roku mniej niż 4 zł za litr

Rynki

Paliwa będą jeszcze tańszeTVN24 BiS
wideo 2/4

Początek nowego roku powinien przynieść dalsze obniżki. Z dnia na dzień będzie jeszcze taniej. Średnia cena oleju napędowego w całym przyszłym roku wyniesie ok. 3,70 zł. Benzyna 95 będzie kosztowała ponad cztery złote - mówił w TVN24 Biznes i Świat Grzegorz Maziak, analityk ryku paliw.

Grzegorz Maziak przypomniał, że tankowanie auta w czasie ostatnich świąt Bożego Narodzenia było wyjątkowo tanie.

Coraz taniej

- Ceny, które obecnie widzimy na stacjach paliw są najniższe od kilku lat. Tak tanio mogliśmy ostatnio tankować w okolicach 2009-2010 roku. Początek nowego roku powinien przynieść dalsze obniżki, podobnie jak pierwszy kwartał. Nic na razie nie wskazuje na to, aby ten zniżkowy trend na stacjach miał się zatrzymać, więc można odwlekać tankowanie, bo z dnia na dzień będzie jeszcze taniej - mówił w TVN24 Biznes i Świat Grzegorz Maziak.

Analityk wyjaśnił, że coraz niższe ceny paliw na stacjach zawdzięczamy utrzymującym się niskim cenom ropy naftowej na rynkach surowcowych.

- Ropa jest najtańsza od ponad dekady. Ropa Brent na poziomie 37 dolarów na giełdzie naftowej w Londynie ostatni raz mieliśmy w okolicach 2004 roku. A to poza stałym podatkiem, główny składnik kosztowy paliwa. Nawet gdybyśmy ropę otrzymywali za darmo, to paliwo na stacji przy obecnym obłożeniu podatkami płacilibyśmy około 2 złote za litr - wytłumaczył Maziak.

Co dalej?

- Spodziewamy się, że na przełomie roku ceny paliw spadną poniżej 4 złotych. Już teraz olej napędowy (ON) możemy zatankować na stacjach poniżej 4 złotych. W przypadku benzyny brakuje jeszcze kilkunastu groszy, ale jest nieuniknione, aby takie poziomy pojawiły się na stacjach w pierwszym kwartale 2016 roku - dodał.

Zdaniem gościa TVN24 Biznes i Świat należy spodziewać się utrzymania niskich cen ropy naftowej, bo w pierwszym kwartale na globalny rynek powróci Iran.

- To może być kolejny element, który przełoży się na jeszcze niższe ceny ropy, dzięki temu kierowcy w Polsce będą mogli tankować taniej - uważa ekspert i dodaje, że w przyszłym roku średnie ceny oleju napędowego będą niższe niż cztery zł.

- Spodziewamy się, że średnia cena ON w całym przyszłym roku będzie niższa niż cztery złote. Prognozujemy ją w okolicach 3,70 zł. W przypadku benzyny 95 widzimy poziom powyżej 4 złotych.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock