Tanie tankowanie na święta. Sprawdź, ile zapłacisz na stacjach

Rynki

TVN 24Z dnia na dzień ceny na stacjach są coraz niższe

Z dnia na dzień ceny na stacjach są coraz niższe. Od początku grudnia ceny benzyny spadły o 17 groszy na litrze, a oleju napędowego o 22 grosze na litrze. Z kolei z porównaniu z maksymalnym poziomem cen z połowy tego roku paliwa są tańsze odpowiednio o: Pb - 84 gr/l, a ON – 71 gr/l.

Aktualny średni poziom cen w środę wynosi: dla benzyny bezołowiowej 95 – 4,22 zł/l (-4 gr/l), benzyny bezołowiowej 98 - 4,55 zł/l (-4 gr/l), oleju napędowego – 4,09 zł/l (-8 gr/l) i autogazu – 2,01 zł/l (-4 gr/l).

Względna stabilność

Jak czytamy w raporcie BM Reflex, ceny na rynku hurtowym pozostają względnie stabilne, wcześniejsze spadki cen zostały zahamowane. To daje szanse na dalszy spadek cen paliw na stacjach rzędu 3-7 groszy na litrze jeszcze do końca roku. Na części stacji ceny benzyny spadły poniżej 4 złotych za litr, a oleju napędowego do poziomu około 3,80 zł/l.

Od początku grudnia ceny ropy Brent w Londynie spadły blisko 10 dol./bbl do poziomu 36 dol./bbl. W dalszym ciągu uwaga skupiona jest na podażowej stronie rynku i bardzo wysokim poziomie zapasów ropy naftowej oraz olejów. Natomiast popytowa strona rynku paliw wygląda całkiem nieźle. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energii w tym roku światowy popyt na ropę osiągnie poziom około 94,50 mln bbl/d co oznacza wzrost 1,7 mln bbl/d (1,9 proc.) w skali roku. Co więcej jest to najwyższe tempo wzrostu światowej konsumpcji w liczbach bezwzględnych od 2004 roku.

Prognozy

Wzrost zapasów ropy w USA w ostatnich kilku tygodniach do 490,7 mln bbl, czyli blisko historycznych rekordów wynikał w głównej mierze z dużego wzrostu importu ropy do USA. Od początku listopada USA zaimportowały blisko 1 mln bbl/d (14 proc.) ropy naftowej więcej, a obecny poziom importu w wysokości 8,3 mln bbl/d jest najwyższy od września 2013 roku. Eksport ropy do USA w ostatnim czasie wyraźnie zwiększyła Arabia Saudyjska. Gdyby nie tak duży wzrost importu obserwowalibyśmy systematyczny spadek rezerw ropy naftowej w USA - czytamy dalej.

Średni poziom cen ropy Brent w 2015 roku, to około 53 dol. za baryłkę, co oznacza spadek o 46 proc. w skali roku.

Obecnie zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy jak i Bank Światowy prognozują, że średni poziom cen ropy w 2016 roku będzie około 1 dol./bbl niższy. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej prognozuje z kolei wzrost średniego poziomu cen ropy Brent o niecałe 3 dol. do 56 dol./bbl.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty: