Paliwa na stacjach tanieją. Ale wyjazdy na ferie będą droższe niż rok temu

Rynki

ShutterstockWyjazd na ferie będzie droższy niż w ub. roku

Ceny wszystkich paliw na stacjach nieznacznie spadają - informuje BM Reflex. Od początku roku kierowcy płacą mniej średnio o 4 -5 groszy na litrze. Jednak w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego za wszystkie paliwa płacimy obecnie więcej.

Zdaniem analityków na cenę paliwa wpływ ma porozumienie producentów ropy OPEC, które obowiązuje od początku tego roku.

"W oczekiwaniu na pierwsze oficjalne efekty ubiegłorocznego porozumienia w kwestii ograniczenia produkcji ropy naftowej od początku roku ceny ropy naftowej pozostają w trendzie bocznym, co przy jednoczesnym umocnieniu złotego wobec dolara pozwoliło na spadek cen hurtowych w kraju" - wyjaśniają analitycy BM Reflex.

Przypomnijmy, że 30 listopada w Wiedniu zapadła jedna z historycznych dla całego rynku ropy naftowej decyzji. OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat zdecydował się na redukcje wydobycia o 1,2 mln baryłek ropy dziennie. Dodatkowo na początku grudnia o blisko 0,6 mln bbl/d zmniejszyć produkcję zobowiązały się również kraje spoza OPEC, głównie Rosja.

Będzie taniej

Dzięki temu spadają również ceny w detalu. Od początku roku wszystkie paliwa tanieją średnio o 4 -5 gr na litrze. To jednak wciąż mało by zrekompensować podwyżki z listopada i grudnia ubiegłego roku.

W czwartek za litr "95" trzeba było średnio zapłacić 4,74 zł za litr (-3 gr/l). Litr "98" kosztował 5,03 zł (-3 gr/l), oleju napędowego 4,64 zł (-3 gr/l), a autogazu 2,23 zł (-2 gr/l).

Kierowcy mogą spodziewać się kolejnych obniżek. W nadchodzącym tygodniu ceny paliw na stacjach mogą w dalszym ciągu tanieć, średnio o ok. 3 gr na litrze.

Zdaniem analityków portalu e-petrol "oddala się widmo pięciu złotych". Uważają jednak, że jest za wcześnie, aby przesądzać, czy obecny spadek cen paliw to początek dłuższej serii obniżek. "Ciągle brakuje wiarygodnych danych, które pozwolą ocenić na ile przestrzegane są warunki porozumienia producentów surowca w sprawie ograniczenia wydobycia. Nadzieję na tańsze tankowanie daje jednak rosnąca produkcja ropy naftowej w USA" - czytamy w komentarzu e-petrol.

Średnie ceny detaliczne w województwachBM Reflex

Droższe ferie

BM Reflex zauważa, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego za wszystkie paliwa płacimy obecnie więcej. Benzyna bezołowiowa 95 jest droższa o 64gr/l, olej napędowy aż 0 74 gr/l, a LPG o 32 gr/l.

"Rozpoczyna się okres ferii zimowych i wyjazdów na zimowy odpoczynek. Wyraźnie widać, że rachunki za tankowanie będą wyższe od 15 do 19 proc. W ubiegłym roku przez cały okres ferii nie notowaliśmy podwyżek cen na stacjach, czy tak będzie i w tym roku? Wydaje się, że szanse na taki scenariusz są mniejsze niż rok temu" - tłumaczą eksperci z BM Reflex.

Porównanie cen w styczniu w 2016 i 2017 rokuBM Reflex

Zmiany dla właścicieli samochodów elektrycznych. Będą opłaty za tankowanie:

Zmiany dla właścicieli aut elektrycznych. Będą opłatyTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock