Naftowy gigant zwiększa moce i sprzedaż. Ale ważnego porozumienia brak

Rynki

Flickr (CC BY 2.0) | Juozas ŠalnaZysk Orlen Lietuva za dziewięć miesięcy 2016 r. wyniósł 142 mln dol.

Zysk Orlen Lietuva za dziewięć miesięcy 2016 r. wyniósł 142 mln dol. Litewska rafineria PKN Orlen zwiększyła ostatnio wykorzystanie mocy produkcyjnych i sprzedaż. Spółka nadal nie porozumiała się Kolejami Litewskimi w sprawie stawek za przewozy swych towarów.

Orlen Lietuva to jedyna rafineria w krajach bałtyckich i jednocześnie największy podmiot, eksporter i płatnik podatku na Litwie, w którym PKN Orlen ma udziały od 2006 r. Jak poinformowała w piątek Orlen Lietuva, przychody w trzecim kw. 2016 r. wyniosły 949 mln dol. i były wyższe w porównaniu do drugiego kw. tego roku, gdy osiągnęły poziom 882 mln dol. Zysk netto spółki w trzecim kw. 2016 r. spadł do 14 mln dol. z 77 mln dol. w drugim kw. tego roku.

Co zdecydowało

Na wyniki te, według litewskiej spółki, wpłynęły m.in. wykorzystanie tam mocy produkcyjnych na poziomie 98,1 proc., wzrost sprzedaży na rynku lokalnym, w tym także na Łotwie i w Estonii - o 22 proc. przy porównaniu drugiego i trzeciego kw. 2016 r., a jednocześnie zmieniające się ceny ropy. - To kolejny kwartał dodatnich wyników finansowych w Orlen Lietuva. Udało nam się znacząco zwiększyć sprzedaż i wykorzystanie mocy produkcyjnych. Świadczy to o tym, że nasz zespół pozostaje skupiony na poprawę naszej doskonałości operacyjnej i jest w stanie dostosować się do bardzo wymagającym rynku - podkreślił, cytowany w komunikacie litewskiej spółki, jej dyrektor generalny Ireneusz Fąfara. Orlen Lietuva jako jeden z niekorzystnych czynników dla działalności tej spółki wymienia m.in. negatywne konsekwencje wysokich kosztów logistycznych.

Marże rafineryjne

W ciągu dziewięciu miesięcy 2016 r. Orlen Lietuva wypracowała EBIDTA LIFO na poziomie ponad 200 mln dol. - W zeszłym roku było więcej, ale wiemy, że marże rafineryjne były zdecydowanie wyższe niż w tym roku. Także Orlen Lietuva jest naprawdę bardzo dobrą, zrestrukturyzowaną rafinerią, która w sytuacji dobrego makro potrafi dostarczyć dobre wyniki - oświadczył ostatnio Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen, podsumowując obecną sytuację Orlen Lietuva. Podkreślił jednocześnie, że litewska rafineria to podmiot "bardzo wrażliwy na marże rafineryjne". - Tutaj będziemy dalej obserwować sytuację i w momencie, kiedy marże będą spadały to też należy spodziewać się, że wyniki będą słabsze - zastrzegł Jędrzejczyk.

Zawieszone dostawy

PKN Orlen kupił za 1,49 mld dol. w 2006 r. od Jukosu 53,7 proc. akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta zarządzającej rafinerią w Możejkach, a następnie na mocy umowy z rządem Litwy nabył 30,66 proc. za ponad 852 mln dol. Po sfinalizowaniu sześć lat temu z rządem Litwy umowy kupna pozostałych 10 proc. udziałów i przeprowadzonym wykupie od drobnych inwestorów, płocki koncern ma obecnie 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniła nazwę na Orlen Lietuva. W 2006 r. rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do Orlen Lietuva, tłumacząc to awarią rurociągu Przyjaźń-Północ. W związku z tym ropa do Orlen Lietuva dostarczana jest tankowcami i koleją. Rafineria ta zaopatrywana jest w surowiec głównie drogą morską, przez terminal w Butyndze nad Morzem Bałtyckim.

Poprawa rentowności

W lipcu 2014 r. PKN Orlen zapowiadał, że planuje poprawiać rentowność litewskiej spółki Orlen Lietuva m.in. poprzez zmniejszanie kosztów i optymalizację nakładów inwestycyjnych, jednak nie wyklucza wariantu czasowego wyłączenia rafinerii Orlen Lietuva. - Rozważamy szereg scenariuszy, część z nich jest czysto teoretyczna. Rozważamy również scenariusz czasowego zamknięcia rafinerii w Możejkach - mówił ówczesny prezes PKN Orlen Jacek Krawiec. Było to związane z uzyskiwanymi wtedy ujemnymi wynikami operacyjnymi Orlen Lietuva - w 2013 r. litewska spółka odnotowała stratę netto w wysokości 94,3 mln dol. PKN Orlen oceniał wówczas, że jednym z istotnych czynników przyczyniających się do strat Orlen Lietuva są wysokie koszty logistyczne spowodowane tym, iż litewska spółka płaci za przewozy kolejowe ok. 30 proc. więcej niż konkurenci z innych krajów, np. z Białorusi. Od w 2008 r., gdy zdemontowano 19 km torów w kierunku Renge Orlen Lietuva korzysta z dłuższej drogi kolejowej - 150 km - do transportu swych produktów.

Rozmowy między PKN Orlen, Orlen Lietuva a Kolejami Litewskimi - Lietuvos Gelezinkeliai w sprawie spornych kwestii nie przyniosły w ciągu ostatnich lat rezultatu. Nową rundę negocjacji rozpoczęto w lipcu. Jak informowała wówczas Orlen Lietuva, rozmowy te, w tym na temat taryf kolejowych, kosztów dodatkowych usług opartych na warunkach rynkowych, a także dwustronnych finansowych roszczeń, planowano na miesiąc.

Bez porozumienia

Wiceprezes PKN Orlen informując niedawno o wynikach grupy kapitałowej płockiego koncernu za trzeci kw. 2016 r., w tym Orlen Lietuva, przyznał, że nie doszło do porozumienia z Lietuvos Gelezinkeliai. - W zasadzie nie mamy nowych informacji, tyle mogę przekazać. Kontakt jest, ale nie doszło do żadnych konkretnych ustaleń - oświadczył Jędrzejczyk. PKN Orlen przypomniał ostatnio, że w grudniu 2014 r. Orlen Lietuva złożyła w sądzie arbitrażowym w Wilnie wniosek o wszczęcie postępowania arbitrażowego przeciw Lietuvos Gelezinkeliai, w którym domaga się przeliczenia taryf za przewozy kolejowe zgodnie z umową zawartą z litewskim podmiotem kolejowym. We wrześniu tego roku Orlen Lietuva zwiększyła kwotę powództwa w postępowaniu arbitrażowym do 302 mln zł. Jednocześnie, jak podał PKN Orlen, do końca czerwca tego roku wszczęto sześć postępowań sądowych, w których to Lietuvos Gelezinkeliai domagają się od Orlen Lietuva zapłaty ok. 133 mln zł z tytułu opłat za przewozy kolejowe. Według danych PKN Orlen na kupno Orlen Lietuva oraz na prowadzone tam od 2006 r. inwestycje płocki koncern wydał ok. 4 mld dol.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY 2.0) | Juozas Šalna