Orlen gotowy na przejęcie Lotosu. "Nie ma planów wycofania Lotosu z giełdy"

Rynki

Auta elektryczne zatankują na Orlenietvn24
wideo 2/3

Jesteśmy gotowi do realizacji intencji zadeklarowanych Ministerstwu Energii w sprawie grupy Lotos – powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Z kolei Rafał Warpechowski, dyrektor wykonawczy do spraw planowania i raportowania dodał, że płocki koncern nie ma w planach wycofania Lotosu z warszawskiej giełdy.

W czwartek PKN Orlen zaprezentował wyniki finansowe spółki w pierwszym kwartale 2018 roku. Okazuje się, że przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku płocki koncern zarobił sporo mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W I kwartale 2018 roku zysk netto całej grupy wyniósł 1,04 mld złotych. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 2,08 mld złotych. PKN Orlen w pierwsze trzy miesiące bieżącego roku osiągnął 788 mln złotych zysku, przed rokiem było to 1,27 mld złotych.

Prezes zadowolony

"Biorąc pod uwagę warunki makroekonomiczne w pierwszym kwartale, grupa Orlen wypracowała bardzo dobre wyniki, koncern wchodzi więc w kolejny kwartał, utrzymując silną pozycję finansową" – ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w czwartkowym komunikacie spółki.

I dodał: "Jesteśmy gotowi do realizacji intencji zadeklarowanych Ministerstwu Energii w sprawie grupy Lotos czy kontynuacji kluczowych inwestycji na wszystkich rynkach macierzystych, a także projektów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego koncernu i Polski".

List intencyjny

27 lutego PKN Orlen poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu. Przedstawiciele płockiej spółki w czwartek podtrzymali stanowisko, że przejęcie kontroli nad Lotosem odbyłoby się najpierw przez odkupienie od Skarbu Państwa 32,99 proc. akcji Lotosu, a następnie za pomocą ogłoszenia wezwania na 66 proc. akcji gdańskiej spółki.

- PKN Orlen nie ma planów wycofania Grupy Lotosu z warszawskiej giełdy - zapewnił Rafał Warpechowski, dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. planowania i raportowania.

Płocki koncern zakłada, że na przełomie 2018 i 2019 roku złoży do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący połączenia z Grupą Lotos. Obecnie spółka bada różne aspekty połączenia

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Orlen