Orlen kupi ropę z Rosji. Wyda 26 mld złotych

Rynki

OrlenObecna umowa wygasa 31 stycznia 2016 roku

Około 26 mld złotych - tyle wynosi szacunkowa wartość kontraktu między Orlenem a Rosnieftem. W ramach kontraktu Rosjanie sprzedadzą polskiemu koncernowi od 18 do 25,2 mln ton ropy naftowej.

PKN Orlen podpisał umowę z Rosnieftem, rosyjskim gigantem naftowym. Kontrakt dotyczy dostawy do Polski od 18 do 25,2 mln ton ropy naftowej w okresie od 1 lutego 2016 roku do 31 stycznia 2019 roku. Szacunkowa wartość dostaw wyniesie około 26 mld złotych.

Stabilność dostaw

Ropa będzie dostarczana do zakładu w Płocku. PKN będzie mógł także odbierać część dostaw w gdańskim Naftoporcie lub w terminalu w Butyndze na Litwie.

Jak podkreśla w komunikacie Orlen, kontynuacja współpracy z Rosnieftem na bazie pierwszej w historii długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej bezpośrednio od producenta, poza aspektami handlowymi, gwarantuje stabilność dostaw w dłuższym horyzoncie.

Alternatywne kierunki

Według PKN Orlen przyjęta struktura dostaw umożliwi reagowanie na zmiany na rynku ropy i pozostawi możliwość pozyskiwania surowca z alternatywnych kierunków.

Obecna umowa Orlenu z Rosnieftem regulowała dostawy około 18 mln ton ropy naftowej w terminie od 1 lutego 2013 r. do 31 stycznia 2016 r.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Orlen

Raporty: