Orlen na zakupach. Wyda miliardy na wykupienie czeskiej spółki

Rynki

Zmiany w zarządzie PKN Orlentvn24
wideo 2/2

PKN Orlen, który posiada obecnie 62,9 procent akcji Unipetrolu, ogłosił wezwanie do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji czeskiej spółki, oferując 380 koron za akcję.

Okres przyjmowania zapisów potrwa od 28 grudnia 2017 r. do 30 stycznia 2018 r., a rozliczenie transakcji zaplanowane jest na 23 lutego 2018 r. Dojście Orlenu do poziomu 100 proc. akcji Unipetrolu będzie go kosztowało 4,2 mld zł.

Docelowo Orlen zamierza wycofać tę spółkę z praskiej giełdy.

Bz wpływu na plany

Orlen ocenia, że przejęcie pełnej kontroli nad Unipetrolem nie wpłynie na jego politykę dywidendową i inne plany akwizycyjne - poinformował koncern w komunikacie.

"W naszej strategii przewidzieliśmy, że na inwestycje w 2017 i 2018 roku średniorocznie przeznaczymy po 5,4 mld zł. Przejęcie pełnej kontroli nad Unipetrolem nie wpłynie na realizację naszych innych planów akwizycyjnych, nie zmieni się też nasza polityka dywidendowa" - powiedział cytowany w komunikacie Wojciech Jasiński, prezes Orlenu i przewodniczący rady nadzorczej Unipetrolu.

PKN Orlen jest większościowym udziałowcem Unipetrolu od 2004 roku. Czeski holding zajmuje się przerobem ropy naftowej, dystrybucją paliw oraz produkcją petrochemiczną. Kluczowymi spółkami Holdingu są Ceska Rafinerska - największy przetwórca ropy naftowej w Republice Czeskiej, Paramo - największy czeski producent i dostawca m.in. paliw samochodowych, olejów napędowych i przemysłowych, Chemopetrol - główny dostawca półproduktów dla przemysłu chemicznego oraz branży farmaceutycznej i tworzyw sztucznych, Benzina - największy dystrybutor i sprzedawca paliw w Czechach.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: orlen.pl