Rynki

Orange z największym spadkiem od czterech lat. Przez wyniki finansowe

Rynki

tvn24We wtorek najmocniejszy spadek wśród spółek z WIG 20 odnotował Orange

Wtorkowa sesja przyniosła umiarkowane spadki wszystkich warszawskich indeksów. Najbardziej wyróżniały się akcje Orange, które spadły o ponad 11 proc. po informacji, że spółka nie wypłaci dywidendy z zysku za 2016 rok oraz obniżce prognoz zysku na obecny rok.

WIG 20 zaczął dzień od spadku i choć przez resztę sesji wspinał się ku poniedziałkowemu zamknięciu, to wtorek zakończył -0,27 proc. spadkiem do 2.173,76 pkt.

Stratę odnotowały także pozostałe indeksy warszawskiej giełdy - WIG spadł o 0,22 proc., mWIG 40 o 0,18 proc., a sWIG 80 o 0,16 proc. Obroty wyniosły ok. 1,25 mld zł.

Mocno na minusie

We wtorek najmocniejszy spadek wśród spółek z WIG 20 odnotował Orange, którego akcje potaniały o 11,35 proc. do 5 zł, czyli najniższego poziomu od lipca 2016 r. Ponadto, jest to największy spadek spółki od czterech lat.

Spółka podała w poniedziałek wieczorem, że nie będzie wypłacać dywidendy z zysku za 2016 rok. Orange Polska opublikował także niższe od oczekiwań prognozy zysku na kolejny rok. W ocenie analityków Orange przekazał rozczarowujący zestaw informacji, który sugeruje, że przepływy operacyjne w 2017 r. będą dużo niższe od oczekiwań.

Ponadto, analitycy Haitong Banku obniżyli rekomendację dla Orange Polska do "sprzedaj" z "kupuj", wyznaczając cenę docelową akcji na 5 zł wobec 6 zł poprzednio.

Akcje Orange Polskastooq.pl

Droższa ropa

Wśród blue chipów najmocniej wzrosła wycena Lotosu (+2,41 proc.). Po poniedziałkowych spadkach ceny ropy naftowej we wtorek zwyżkują. Kraje OPEC i inni dostawcy ropy na globalne rynki zmniejszają produkcję tego surowca, ale równocześnie rosną amerykańskie zapasy ropy.

We wtorek rano wyniki za czwarty kwartał opublikował Bank Handlowy. Zysk netto grupy w tym czasie wzrósł do 130,3 mln zł ze 118,3 mln zł rok wcześniej. Zysk okazał się 2 proc. wyższy od oczekiwań rynku - analitycy prognozowali wynik na poziomie 127,8 mln zł. Kurs banku wzrósł o 0,31 proc.

Alma blisko bankructwa

Na szerokim rynku najmocniejszy spadek, o 43,6 proc., zanotowała Alma. W poniedziałek po sesji spółka poinformowała, że Sąd Rejonowy w Krakowie postanowił o umorzeniu postępowania sanacyjnego Alma Market. W trakcie wtorkowej sesji spółka poinformowała, że złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

Mocną zniżkę, o 6,74 proc., zanotowało także XTB. Spółka podała w poniedziałek po sesji, że rozważa ograniczenie działalności na rynku tureckim ze względu na nowe regulacje dotyczące rynku forex wprowadzone przez turecki organ regulacyjny.

Pracownicy zostali bez wypłat. Alma przeprasza, ale pieniędzy nie ma:

Pracownicy zostali bez wypłat. Alma przeprasza, ale pieniędzy nie ma

Autor: tol/ms / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24