Ministerstwo ma plan. Cały obrót energią elektryczną trafi na giełdę

Rynki

"Bilans". Czy w Polsce zabraknie prądu?TVN24 BiS
wideo 2/3

Ministerstwo Energii zaproponuje projekt zmian legislacyjnych wprowadzających 100 procent obliga giełdowego dla energii elektrycznej z wyłączeniem kogeneracji (jednoczesnej produkcji prądu i ciepła) i energii ze źródeł odnawialnych - poinformował resort energii w komunikacie prasowym. Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego taki ruch zapobiegnie nieuzasadnionemu wzrostowi cen na rynku.

"Minister energii zwróci się do marszałka Sejmu, aby ten projekt mógł być rozpatrzony już na najbliższym posiedzeniu Sejmu we wrześniu. Zmiany te mają na celu uspokojenie rynku energii elektrycznej w wyniku zwiększenia jej obliga giełdowego" - napisano w komunikacie.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski jednocześnie zwrócił się do przedsiębiorstw energetycznych, aby od 1 sierpnia 2018 roku obrót energią prowadziły wyłącznie w oparciu o rynek giełdowy.

Stanowisko PGE

PGE zapowiedziało już, że dostosuje się do zaleceń ministra Tchórzewskiego.

"Podzielając troskę o rozwój rynku energii, przyjmujemy do wiadomości informacje o zmianach dotyczących obowiązku obrotu energią. PGE będzie realizować handel poprzez rynki zorganizowane w całości" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy PGE Maciej Szczepaniuk.

Ceny dla gospodarstw domowych

Minister Tchórzewski ocenia, że w tym roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie ulegną zmianie.

"Ceny dla gospodarstw domowych w tym roku nie ulegną zmianie, gdyż na ich wysokość wpływ ma średnioroczna wartość z ubiegłego roku, nie zaś jej chwilowe skoki na giełdzie. Mam nadzieję, że zwiększenie obliga giełdowego ustabilizuje ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym oraz zapobiegnie nieuzasadnionym ich wzrostom w 2019 roku" - powiedział minister Tchórzewski, cytowany w komunikacie.

Od początku 2018 roku obligo giełdowe, które oznacza obowiązkową sprzedaż energii za pośrednictwem giełdy, wynosi 30 proc. Ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w ciągu ostatnich miesięcy znacząco wzrosły. Dotyczy to m.in. kontraktów terminowych na 2019 rok.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock