Przegląd prasy: Pomoc dla frankowiczów. Jest nowa oferta banków

Rynki

tvn24bis.plPomoc dla frankowiczów. Jest nowa oferta banków

Banki mają swój pomysł na rozwiązanie problemu frankowiczów. Miałoby to być przewalutowanie kredytu po kursie bieżącym, ale dostępne tylko dla najbardziej obciążonych kredytobiorców - informuje "Puls Biznesu". Banki miałyby umorzyć im część długu i zapłacić za to 2,7 mld złotych.

Związek Banków Polskich przedstawił nową propozycję pomocy frankowiczom. Opracował ją wspólnie z firmą doradczą EY. Wynika z niej, że na pomoc będą mogli liczyć tylko najbardziej obciążeni kredytobiorcy, czyli tacy, którzy na ratę kredytu wydają ponad 70 proc. swoich miesięcznych dochodów.

Założenia

Jak podaje "Puls Biznesu" na procedurę przewalutowania kredytu frankowego klient będzie musiał zgodzić się dobrowolnie, ale oferta banku będzie jednorazowa. Jeśli klient odmówi, nie będzie miał drugiej szansy. Samo przewalutowanie kredytu będzie odbywało się po kursie bieżącym NBP, czyli z dnia akceptacji warunków zawartych w umowie z bankiem. Jak pisze "PB" po przewalutowaniu, kredyt w złotówkach będzie oprocentowany według stawki WIBOR plus taka sama marża, jaka obowiązywała przy hipotece frankowej. Klient banku będzie mógł też skorzystać w wydłużenia terminu spłaty kredyt - maksymalnie o 5 lat lub o 20 proc, okresu pozostałego do zapadalności kredytu.

Przewalutować będzie można tylko kredyt zaciągnięty na kupno mieszkania, ale nie większego niż 75 mkw. W przypadku domów będzie to maksymalnie 150 mkw.

Co jeszcze?

Jak wynika z wyliczeń ZBP i EY przewalutowanie kredytów frankowych po kursie z końca ubiegłego roku bez żadnych zmian w umowie zwiększy wartość miesięcznej raty średnio o 37,6 proc. W przypadku wydłużenia terminu spłaty o 5 lat, miesięczne należności wzrosną o 25,2 proc. Jak podkreśla "PB" obu przypadkach rata przewalutowanego kredytu będzie nie do udźwignięcia. Dlatego bankowcy godzą się na umorzenie części długu, aby rata nie była większa niż 70 proc. dochodu kredytobiorcy. I tu banki musiałyby sięgnąć do kieszeni. Koszt przewalutowania wszystkich kredytów, które spełniają warunki (szacunkowo 5-10 proc. kredytów frankowych) wyniósłby dla sektora bankowego 2,7 mld zł.

Prace nad ustawą dla frankowiczów wciąż prowadzi kancelaria prezydenta.

Ilu frankowiczów spóźnia się ze spłatą raty kredytów? Materiał w TVN24 BiS

Frankowicze rzadziej spóźniają się ze spłatami kredytu

Autor: msz/ / Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: