Rynki

Nowa Kompania Węglowa zanotuje spory zysk. "Nie będzie fedrowania na hałdy"

Rynki

kwsa.plResort skarbu do końca kwietnia lub na początku maja chce mieć krótką listę inwestorów zainteresowanych udziałami w Nowej Kompanii Węglowej

Nowa Kompania Węglowa, w której ma się znaleźć 11 kopalń w 2017 r. ma mieć 2 mld zysku EBITDA i sprzedawać rocznie 28 mln ton węgla - wynika z biznesplanu, który został w poniedziałek przedstawiony w ministerstwie skarbu państwa. Będzie to możliwe dzięki wydzieleniu nierentownych kopalń, dostosowaniu się do potrzeb rynku i optymalizacji kosztów wydobycia.

- Nie będzie fedrowania na hałdy - mówił podczas spotkania z dziennikarzami prezes KW Krzysztof Sędzikowski.

W 2014 roku wygenerowano 2,4 mld straty

Sędzikowski powiedział, że w 2014 r. Kompania Węglowa wygenerowała ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej. Jak dodał, zobowiązania krótkoterminowe spółki na koniec grudnia ub. roku to 3,95 mld zł. - Zakładamy, że do końca czerwca nasz deficyt gotówkowy wyniesie około 950 mln zł, z czego 350 mln zł otrzymaliśmy w formie zaliczki od Węglokoksu. Czekamy jeszcze na kolejne 150 mln zł z Węglokoksu, chcemy pokryć ten deficyt ze sprzedaży zapasów węgla - dodał. Jak powiedział pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk przedstawiony w poniedziałek biznesplan pozwoli spółce wykorzystać szanse na zbudowanie silnego i nowoczesnego podmiotu "który zapewni Polsce bezpieczeństwo dostaw węgla na co najmniej kolejne 30 lat". Biznesplan spółki celowej SPV (Nowa KW to nazwa robocza) zakłada, że uda się to osiągnąć dzięki wydzieleniu nierentownych kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) i zmianie modelu działania - przede wszystkim optymalizację sprzedaży i dostosowanie wydobycia do potrzeb rynkowych i redukcji kosztów wydobycia. Jak powiedział Sędzikowski - w 2017 r. koszt wydobycia tony węgla ma wynieść 200 zł.

Poprawa miksu produktowego

Biznesplan zakłada poprawę miksu produktowego. Chodzi o to, by więcej było w nim tzw. węgla grubego i węgla koksowego. Spółka nastawia się też na eksport nadwyżek z rynku krajowego. Jak mówil Sędzikowski ma to być Europa Zachodnia i odbiorcy "zamorscy". Dostosuje też wolumen produkcji do możliwości sprzedaży, wprowadzając szósty dzień pracy w zakładach produkujących najlepiej zbywalny węgiel. SPV zostanie utworzona przez Węglokoks, który wniesie tam kapitał zakładowy oraz zobowiązania handlowe wobec "starej" KW. Spółka w pierwszym etapie przejmie cztery kopalnie KW; KWK Jankowice, KWK Chwałowice, KWK Rydułtowy-Anna, KWK Marcel. W drugim etapie, do końca czerwca, nowi inwestorzy wniosą kapitał do SPV i docelowo Nowa KW składać się będzie z 11 kopalń, przeniesionych z Kompanii Węglowej. Chodzi o KWK Marcel, KWK Piast, KWK Ziemowit, KWK Chwałowice, KWK Bolesław Śmiały, KWK Rydułtowy Anna, KWK Jankowice, KWK Halemba i KWK Bielszowice, KWK Pokój, Ruch Sośnica i 4 zakłady. Jak powiedział Sędzikowski "kluczowe jest przeniesienie długu finansowego ze "Starej KW" do Nowej KW. "Nowa KW" będzie potrzebować jeszcze około 2 mld zł finansowania do końca pierwszego półrocza 2016 roku: 1 mld zł w drugiej połowie 2015 roku i 1 mld zł w pierwszej połowie 2016 roku. - Nie mogę jeszcze powiedzieć, jacy inwestorzy zapewnią nam finansowanie, prowadzimy rozmowy zarówno z inwestorami finansowymi, jak i branżowymi - zaznaczył. Kowalczyk poinformował, że resort skarbu do końca kwietnia lub na początku maja chce mieć krótką listę inwestorów zainteresowanych udziałami w Nowej Kompanii Węglowej. - Do końca kwietnia lub na początku maja chcemy mieć krótką listę inwestorów zainteresowanych zakupem udziałów w Nowej KW - powiedział dziennikarzom Kowalczyk. Na początku lutego w życie weszła nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia realizację części rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej.

Kompania Węglowa w liczbach
Kompania Węglowa w liczbachTVN24 Biznes i Świat

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kwsa.pl

Pozostałe wiadomości