Nowa Kompania Węglowa ma być gotowa wiosną

Rynki

KWNowa Kompania Węlowa zostanie sfinalizowana na przełomie marca i kwietnia 2016.

Przedstawiciele rządu przekazali KE, że proces tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej zakończy się na przełomie marca i kwietnia, a Polska zmieni złożony wcześniej wniosek o notyfikowanie pomocy publicznej dla kopalń - podało przedstawicielstwo Polski przy UE.

Rozmowy w tej sprawie prowadzili we wtorek w Brukseli wiceminister energetyki Grzegorz Tobiszowski oraz wiceminister skarbu państwa Wojciech Kowalczyk. Spotkali się z szefem Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji KE Gertem Janem Koopmanem.

Nowa Kompania Węglowa w trakcie tworzenia

- Polska poinformowała, że proces tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej będzie kontynuowany i zakończy się na przełomie I i II kwartału 2016 r. Przedstawiona została koncepcja zmiany wniosku notyfikacyjnego złożonego 4 marca 2015 roku - napisano w komunikacie przedstawicielstwa.

Polska poinformowała KE o zamiarze zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Jak zaznaczono w komunikacie, chodzi w szczególności o przedłużenie możliwości nieodpłatnego zbywania majątku do Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz przedłużenia programu osłon socjalnych dla pracowników sektora.

Dyplomaci: rozmowy będą trudne

Polskie władze od początku roku konsultują program restrukturyzacji kopalń z przedstawicielami Komisji. Dokumenty w sprawie notyfikacji zostały złożone w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji w marcu. Polscy dyplomaci od samego początku przyznawali, że rozmowy na ten temat będą trudne. Zgodnie z unijnym prawem pomoc publiczna może być przeznaczona jedynie na zamykanie kopalń i to tylko do 2018 r. Kompania Węglowa SA to największa firma górnicza w Europie. Pracuje w niej ok. 35 tys. osób. W skład Kompanii wchodzi 11 kopalń i 5 zakładów. Zdolność wydobywcza kopalń wynosi ok. 31 mln ton węgla rocznie. Skarb Państwa posiada w niej 100 proc. akcji.

Ustalenia szczytu w Paryżu a polski węgielTVN 24

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KW