Notowania na Wall Street zakończone spadkami po wypowiedzi Trumpa

Rynki

CBSNotowania na Wall Street zakończone spadkami po wypowiedzi Trumpa

Główne amerykańskie indeksy po wtorkowej sesji wzrostowej zakończyły dzień spadkami. Stało sie to m.in. po ostrej wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa w sprawie Korei Północnej.

Dow Jones Industrial spadł o 0,15 proc. do 22.085,34 pkt., Nasdaq Composite stracił 0,21 proc. do 6.370,46 pkt., a S&P 500 spadł o 0,24 proc. do 2.474,92 pkt.

Ultimatum

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział we wtorek, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew". Mimo sprzeciwu Zachodu Pjongjang kontynuuje rozwój programu balistycznego i nuklearnego.

Wśród spółek sezon wynikowy powoli dobiega końca. Przed rozpoczęciem notowań dane przedstawiły m. in. Michael Kors, Ralph Lauren, CVS Health i Time Inc. Z kolei po zamknięciu sesji na Wall Street wyniki opublikują Walt Dinsey, TripAdvisor i Hertz Global.

Deprecjacja dolara

Od początku roku indeks US Dollar spadł o ok. 9 proc., ale deprecjacja amerykańskiej waluty może powoli dobiegać końca - oceniają analitycy z Wells Fargo.

"Sądzimy, że wyprzedaż jest już za nami i w drugiej części roku spodziewamy się odbicia w górę notowań dolara od obecnych poziomów, tj. odwrócenia trwającego teraz trendu" - ocenił w nocie Sameer Samana, strateg z Wells Fargo.

W ostatnim czasie dolar mocno stracił na wartości w ślad za rozczarowującymi danymi makro z USA i polityczną niepewnością. W ciągu ostatniego miesiąca euro umocniło się wobec dolara o ok. 3,2 proc. ustanawiając ponad 2,5-letnie szczyty.

Wśród czynników, które skłoniły Wells Fargo do podwyżki prognoz dla dolara, analitycy wymieniają m. in. różnice w poziomie stóp procentowych na świecie, wzrost gospodarczy i inflację oraz wciąż istniejące ryzyka polityczne w strefie euro.

Dane z gospodarki

W ich ocenie, podczas gdy w USA Fed podnosi stopy procentowe i w najbliższym czasie planuje rozpoczęcie redukcji sumy bilansowej, Europejski Bank Centralny "z małym prawdopodobieństwem w krótkim czasie zejdzie z drogi ujemnych stóp procentowych". Tymczasem, wzrost gospodarczy i inflacja w USA odbijają wyraźniej niż ma to miejsce w Europie - oceniają analitycy Wells Fargo.

Zdaniem Sameera Samany, po wielu negatywnych informacjach obecnie oczekiwania rynkowe wobec administracji Donalda Trumpa są niskie, zaś w przypadku Europy są znacznie wyższe, co może w końcu doprowadzić do rozczarowania.

Uwagę rynku przykuwają też obawy przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej o sytuację inflacyjną w Stanach Zjednoczonych. W poniedziałek wieczorem głos zabrali James Bullard (prezes Fed z St. Louis) i Neel Kashkari (prezesa Fed z Minneapolis).

James Bullard ocenił, że ostatnie odczyty inflacji w USA zaskoczyły i były "nieoczekiwanie niskie", co stawia pod znakiem zapytania, czy inflacja rzeczywiście powraca do 2-proc. celu. Tym samym, jego zdaniem, stopy procentowe w USA powinny pozostać na obecnym poziomie w krótkim terminie. Dodał, że 4,3-proc. bezrobocie, najniższe od 16 lat, nie jest w stanie wygenerować znaczącej presji inflacyjnej.

Inflacja

Z kolei zdaniem Neela Kashkari'ego, dynamika inflacji w USA jest "nieco niska", co ma znaczenie w kontekście wiarygodności banku centralnego.

Odnosząc się do słabnącego dolara Bullard ocenił, że jest to wypadkowa poprawy perspektyw dla wzrostu gospodarczego w Europie oraz oczekiwań na bardziej jastrzębią politykę monetarną Europejskiego Banku Centralnego.

Zdaniem bankiera z St. Louis, decyzja o redukcji sumy bilansowej Fed powinna zostać ogłoszona we wrześniu, a cały proces będzie "bardzo powolny", bez większego wpływu na rynek.

Ponadto, w dalszej części tygodnia głos zabierze jeszcze kilku przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Na czwartek zaplanowano wystąpienie Jamesa Dudley’a, wiceprezesa Fed. Tydzień zakończą wypowiedzi Roberta Kaplana z Fed Dallas oraz ponownie Kashkari’ego.

W kontekście komentarzy bankierów z Fed w najbliższych dniach dla rynku istotne będą piątkowe dane z USA o dynamice cen konsumenta (CPI) za lipiec.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBS