Ceny energii spadły i Polacy zaoszczędzili blisko 4 mld zł

Rynki

ShutterstockNiskie ceny energii przyniosły oszczędności Polakom

Około 3,7 mld zł zaoszczędziły w 2015 r. polskie gospodarstwa domowe dzięki spadkom cen energii - wynika z analizy Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE). W grudniu ceny energii były najniższe od 5 lat.

Analitycy WISE zaznaczyli, że listopadowe odbicie cen energii okazało się krótkotrwałe.

Cena energii bez zmian od 2014 roku

- W grudniu obniżyły się one o 0,9 proc. względem poprzedniego miesiąca (spadek o 4,4 proc. rok do roku) i były najniższe od pięciu lat. 2015 rok okazał się więc korzystny dla konsumentów energii. Pomimo wzrostu trwającego od marca do lipca, przeciętna cena energii nie przekroczyła ani razu poziomu odnotowanego w grudniu 2014 r. - napisali w raporcie.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, to właśnie zmiany cen paliw transportowych były dominującym czynnikiem, który wpłynął na średnie ceny nośników energii w Polsce. Spadki cen na stacjach paliw – będące następstwem kolejnego załamania na globalnym rynku ropy – wyniosły w grudniu 2,5 proc.

Paliwa tanie jak barszcz

- Ostatni raz paliwa były tak tanie na początku 2010 roku. Grudniowe spadki cen ropy naftowej powinny się przełożyć na utrzymanie presji na spadek cen paliw, chociaż będzie ona łagodzona przez osłabienie złotego - prognozują analitycy WISE. Jak zauważyli, grudzień 2015 r. był też ostatnim miesiącem obowiązywania starych taryf na energię elektryczną i gaz dla gospodarstw domowych. Ceny energii elektrycznej pozostały niezmienne, natomiast gazu spadły o 0,1 proc. Od stycznia zaś nastąpi dalszy spadek wynikający z wejścia w życie nowych, niższych taryf. Ostatni miesiąc 2015 r. przyniósł również koniec sezonowej presji na wzrost cen opału, co w połączeniu z długoterminowym trendem rynkowym przełożyło na ich spadek o 0,1 proc. Ceny ciepła sieciowego nieznacznie wzrosły (0,1 proc. miesiąc do miesiąca).

Napędza deflację

Jak wylicza WISE, wkład cen energii w zmiany cen konsumpcyjnych pozostaje ujemny i wynosi -0,7 punktu procentowego. - W 2015 r. były one kluczowym czynnikiem odpowiadającym za utrzymywanie się deflacji w Polsce. Gdyby ceny energii dla gospodarstw domowych pozostały na poziomie z grudnia 2014, to średnie ceny konsumpcyjne wzrosłyby przez rok o 0,2 proc., w rzeczywistości spadły jednak o 0,5 proc. Ceny energii w całej Unii Europejskiej spadły w grudniu o 1,6 proc. względem listopada i były niższe o 5,6 proc. niż rok temu. Podobnie jak miesiąc temu, spadek cen w Polsce okazał się wolniejszy od średniej unijnej. Duży spadek cen – 2,8 proc. względem listopada i 6,6 proc. rok do roku – odnotowano natomiast w Niemczech. Grudniowe spadki cen nośników energii miały też miejsce we Francji (-1,2 proc.) i we Włoszech (-0,5 proc.) - czytamy w raporcie.

Energia z księżyca? Już nie science fiction:

Energia z księżyca? Już nie science-fictionTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock